Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Svazarm je zpátky. Vláda chce zapojit do obrany země kynology, radioamatéry a fanoušky vojenské techniky

Svazarm je zpátky. Vláda chce zapojit do obrany země kynology, radioamatéry a fanoušky vojenské techniky

Ministerstvo obrany dostalo za úkol přijít s věcným návrhem zákona, který by měl v budoucnu pomoci k dobrovolnému zapojování obyvatel Česka do plnění úkolů ozbrojených sil. Záměr dnes schválila vláda, informoval na twitteru ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Pokud by předpis v budoucnu vznikl, mělo by v něm ministerstvo řešit také to, jak posílit fyzickou zdatnost a znalosti obyvatel, aby je mohli využít k obraně státu.

 

Ministerstvo ve svém návrhu konstatovalo, že doposud byl kladen důraz především na brannou povinnost. Zkušenosti armády ale prokazují, že velmi účinná je přímá spolupráce s občany. Ta se uskutečňuje prostřednictvím informačních prezentací, branně sportovních akcí a soutěží. "V tomto směru je nezanedbatelnou aktivitou ministerstva obrany také jeho vydavatelská činnost," sdělil úřad ministrům.

Možnosti zapojování občanů do dobrovolných aktivit nejsou podle obrany zcela využité, rozvíjet by se podle ministerstva mohla spolupráce se sportovními jednotami, spolky a svazy, případně s radioamatéry, kynology, sportovními letci a spolky zaměřenými na poskytování zdravotních služeb či zájmové užívání zbraní. Zájem občanů podílet se na obraně státu mimo výkon branné povinnosti přitom podle úřadu roste.

Inspiraci je podle resortu možné hledat v české historii či v zahraničí. Připomíná například tělovýchovné spolky vznikající už od druhé poloviny 19. století, začlenění některých spolků do obrany státu v meziválečném období nebo zákon o branné výchově z roku 1937. V zahraničí mohou legislativci najít vzory v Polsku, Finsku, Dánsku, Maďarsku, Izraeli, Estonsku či Kanadě.

"Základním cílem záměru je vytvořit velmi širokou základnu, která každému občanovi umožní správně reagovat na vzniklé situace ohrožující svrchovanost státu nebo životy, zdraví a majetek osob," uvedli předkladatelé. Občané by měli být schopní ochránit sebe, případně přispět k ochraně druhých a současně nesprávným chováním neztěžovat plnění úkolů ozbrojeným silám. "Další částí záměru je oslovení té části občanů, kteří nemají zájem na dobrovolném převzetí výkonu branné povinnosti, ale cítí odpovědnost za obranu státu ve vyšší úrovni," stojí v materiálu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek