Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Téměř 90 000 důchodců je kvůli exekucím v pasti. Stát nad tím krčí rameny

Je tomu jen pár dní, co se v ostravském panelovém domě zabarikádoval 62letý senior a vyhrožoval, že v bytě odpálí granát. Důvod? Exekutor si přišel pro jeho majetek. Na místo dorazila policie, která muže zadržela. Výbušninu nenašla.

Případ ukazuje, že problémy s exekutory nepronásledují jen nezodpovědné lidi, kteří si neobezřetně půjčovali z vlastního rozmaru. A právě důchodci patří mezi vůbec nejohroženější skupinu. Zatímco celkový počet exekucí se postupně snižuje, v jejich případě jde opačným směrem. Za posledních 12 let stoupl trojnásobně.

Podobných dramatických scén, jako se stala v Ostravě, tak v budoucnu může přibývat. Počet důchodců, kteří upadnou do dluhové pasti, totiž roste. Podle statistik, které Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) zpracovala pro časopis Týden, vzrostl za posledních 12 let počet exekucí na důchody trojnásobně.

Šmejdi nebo smrt partnera

ČSSZ spočítala, že v současnosti je v exekuci celkem 85 028 důchodců. Největší skupinu tvoří starobní důchodci. Těch je zhruba 50 tisíc, ostatní berou důchod invalidní nebo pozůstalostní.

„Lidé, kteří k nám volají s problémem exekucí, je docela dost. Samozřejmě je pak potíž, když jim je třeba kolem osmdesáti let. Ti jsou velice těžko zaměstnatelní a problémy řeší složitěji,“ říká pro INFO.CZ Klára Gramppová z Linky seniorů sdružení Elpida.

Do kontaktu s exekutory se penzisté dostávají třeba kvůli vlastní neopatrnosti v produktivním životě. Často si dluhy přenesou z doby, kdy pracovali. V okamžiku, kdy se jim sníží příjem, je ale nedokážou splácet.

Zvlášť u starobních důchodců existuje ale mnohem více rizik. Doplatí například na nízkou finanční gramotnost. Vezmou si půjčku a nepřečtou si pro ně nevýhodné podmínky. Zadlužit se mohou i na předváděcích akcích, kde nakoupí předražené zboží od tzv. šmejdů. Paradoxně to je však jeden z těch lepších případů.

„Horší je, když k nám volají lidé, kterým zemřel partner, a oni mají problém, že nedokáží platit bydlení a začnou dlužit na nájemném,“ poukazuje Gramppová na jednu z nejčastějších potíží, kterou musí senioři řešit.

Neúnosné nájmy

To potvrzuje i Rada seniorů, která před neúnosně drahým bydlením pro důchodce varuje dlouhodobě. Už 11 let se snaží prosadit zákon o sociálním bydlení. Nyní to vypadá, že konečně uspěje.

„Konečně je hotový jeho návrh. Má sice rok zpoždění, ale je připraven na projednání ve vládě. K tomu by mělo dojít příští týden. Dostupnost bydlení je pro seniory jeden ze tří největších problémů. Týká se asi 40 až 50 tisíc z nich, kteří bydlí v nájemních bytech,“ tvrdí na dotaz INFO.CZ předseda Rady seniorů Zdeněk Pernes.

Na Lince seniorů v takovém případě odkazují na sociální odbor a radí, aby si nájemník zažádal o příspěvek na bydlení. Případně doporučují vyměnit byt za menší a levnější.

Jenže to pomůže hlavně, pokud důchodce do dluhové spirály ještě nespadl. Jestliže na jeho důchod uvalí exekuci, může přijít o pro něj značné sumy a i levnější bydlení se stane hůře dostupným. Průměrná srážka z penze je 1 913 korun. Průměrný starobní důchod přitom loni dosahoval 11 400 korun. Exekuce tak člověka dostane pod hranici chudoby (loni 10 220 Kč).

„Pomohlo by snížení marží, které by vedlo k nižšímu zájmu vymáhat exekuce. Čekáme, že se změní nařízení o exekucích, aby na nich exekutoři nemohli tolik vydělávat,“ doplňuje Pernes další věc, která by z jeho pohledu seniorům ulevila.

I přes dosud nepříliš znatelný posun jednu věc podle něj současná vláda zlepšila už nyní. „Snížily se lichvářské úroky, které byly častou příčinou exekucí,“ uzavírá Pernes.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek