Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Terorista z Manchesteru v Praze? Je to lež, tvrdí Chovanec

Terorista z Manchesteru v Praze? Je to lež, tvrdí Chovanec

Salmán Abádí, kterého britská policie označuje za pachatele pondělního teroristického útoku v Manchesteru, přes Prahu neletěl. Uvedl to na twitteru ministr vnitra Milan chovanec, který tak reagoval na zprávu německých médií. Podle nich islamista přes tuzemsko cestoval při návratu z Libye. Pak měl pokračovat přes Düsseldorf právě do Manchesteru, kde bydlel.

Chovanec už dříve uvedl, že informace německých médií tuzemské úřady prověřují. Teď konstatoval, že „informace, že by tato osoba letěla přes Prahu, není pravdivá“.

Chovanec uvedl, že vychází z informací, které Česko získalo od zahraničních partnerů. „Od zahraničních partnerů známe leteckou trasu osoby zmiňované médii v souvislosti s útokem v Manchesteru,“ napsal. Kde se tedy terorista pohyboval při návratu z Libye ministr neuvedl.

720p 480p 360p 240p
VIDEO: Hrdinové a oběti útoku v Manchesteru

Německé úřady podle Der Tagesspiegel, který zprávu o letu atentátníka přes Prahu původně přinesl, vyšetřují, zda Abádí měl vazby na německé extremisty.

„Bezpečnostní informační služba se těmito závažnými informacemi zabývá v prioritním režimu. Jsme v intenzivním kontaktu se zahraničními partnery a sdílíme s nimi veškeré informace,“ řekl dříve v reakci na aktuální dění mluvčí BIS Ladislav Šticha.

Kolem pohybu Abádího je stále řada nejasností. Zatím není zřejmé, co přesně dělal před atentátem v Libyi, odkud pochází jeho rodina. Spekulovalo se, že tam mohl podstoupit teroristický výcvik nebo převzal instrukce k útoku.

720p 480p 360p 240p
VIDEO: Co víme o teroristovi z Manchesteru

Abádí je označovaný za pachatele pondělního sebevražedného výbuchu po koncertu popové zpěvačky Ariany Grande v Manchesteru. Zemřelo při něm 22 lidí, desítky dalších byly zraněny. Přes 20 lidí stále bojuje v nemocnicích o život.

Policie při raziích pozatýkala osm podezřelých lidí a nadále rozkrývá síť extremistů, kteří s útokem nejspíš pomáhali.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek