Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Tlak 120-130/80, teplotu si 15 let neměřím.“ Zeman tvrdí, že mu zdraví v kandidatuře nebrání

„Tlak 120-130/80, teplotu si 15 let neměřím.“ Zeman tvrdí, že mu zdraví v kandidatuře nebrání

Prezident Miloš Zeman veřejně oznámil opětovnou kandidaturu v prezidentských volbách. Včera se svým plánem seznámil stovky svých příznivců na Hradě, dnes dovysvětlil, co ho k rozhodnutí vedlo. Proti prý hovořil jeho věk a touha po aktivním odpočinku. Zdraví prý naopak roli nehrálo, protože se nemění. Pro kandidaturu Zemana přesvědčila podpora veřejnosti, která je podle něj „větší než malá“, a fakt, že ho práce baví. Řekl, že nehodlá vést osobní kampaň a nebude se účastnit předvolebních debat v médiích.

Rozhodnutí kandidovat Zeman označil za obtížné. Přiznal, že byly doby, kdy si říkal, že o další mandát usilovat nebude. Za jeden z faktorů, které ho přesvědčily k opaku označil česká média a „jejich útoky“.

Zeman uvedl, že zvažoval několik faktorů stojících proti kandidatuře. Jako první zmínil věk. „Je mi 73 let, za rok mi bude 74, podle statistiky je pravděpodobnost dožití průměrného českého muže 75 let. Takže v tomto okamžiku mi – mám-li věřit statistikům - zbývají dva roky života, které bych měl prožít v klidu a odpočinku,“ řekl Zeman před novináři.

Zmínil, že mu chybí čas na oblíbenou četbu, což ho prý lákalo jako vidina aktivního odpočinku.

„Zavazuji se, že nebudu útočit na žádného ze svých protikandidátů. A pokud on bude útočit na mě, nebudu na ty to útoky odpovídat.“
Miloš Zeman

V souvislosti se Zemanovou kandidaturou se pravidelně řešil jeho zdravotní stav. On řekl, že se ani nezhoršuje, ani nelepší. Zmínil, že se nechal prohlédnout lékaři. „Po všech těchto vyšetřeních jsem věděl přesně to, co jsem věděl před nimi. Tedy, že mám dvě nemoci. Jedna se jmenuje polyfunkční neuropatie, která spočívá v tom, že od kotníků dolů máte odumřelé nervy. Nedá se to léčit, dá se to zastavit, což se snad podařilo,“ řekl prezident.

Zeman rovněž zmínil svoji cukrovku. „Cukrovku má u nás téměř milion lidí a další milion ji má taky a ještě o tom neví,“ řekl.

Faktorem, který Zemana přesvědčil znovu kandidovat, je prý v první řadě podpora veřejnosti. Ta je podle něj „větší než malá“.

„Druhý faktor spočívá v tom, že práci, kterou dělám, dělám rád. Je to krásná práce, je to nádherná práce, dává možnost sloužit ČR, hájit její národní zájmy, včetně zájmů ekonomických, a jestli tuto práci dělám dobře nebo špatně, to musí posoudit jiní,“ dovysvětlil Zeman.

„Vložím svůj osud do rukou občanů této země a plně se podřídím jejich rozhodnutí. Obě dvě volby jsou svým způsobem přitažlivé.“
Miloš Zeman

Sám se za favorita nechce označovat, což zdůvodnil příklady z Polska a Slovenska, kde favorizovaní kandidáti nakonec prohráli s novými tvářemi.

Zeman řekl, že nebude vést osobní prezidentskou kampaň, ačkoli často čelí nařčení, že kampaň vede v podstatě nepřetržitě při svých cestách do krajů. Nehodlá se rovněž účastnit předvolebních debat v televizi a rozhlase. Chce, aby voliči porovnávali sliby ostatních kandidátů s jeho reálnou politikou.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek