Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

To příjemnější má ČSSD za sebou. Teď si pod novým vedením bude muset vyjasnit postoj k Zemanovi

To příjemnější má ČSSD za sebou. Teď si pod novým vedením bude muset vyjasnit postoj k Zemanovi

ČSSD si na sjezdu v Brně v pátek zvolila nové vedení a potvrdila, že má absolutní důvěru v Bohuslava Sobotku. V čele strany jsou jen jeho blízcí. Kritici, kteří mnohdy představují proud vstřícnější k prezidentu Zemanovi, neuspěli. Právě vztahy se svým bývalým předsedou, který ohlásil novou kandidaturu na Hrad, teď strana bude muset řešit. Zatím váhá. Že je ale téma na stole a není před ním úniku, je dobře vidět i na sjezdu v Brně.

Prezident Zeman oficiálně ohlásil novou kandidaturu ve stejný den, kdy si sociální demokraté načrtli v Brně vlastní nejbližší budoucnost. Zemana v ní tak trochu přehlížejí. Že je s ním ale nutné dál počítat, sociálním demokratům připomínají přímo před brněnským výstavištěm jeho příznivci, kteří tam rovnou začali sbírat podpisy pro Zemanovu kandidaturu.

Jako jeden z mála zmínil prezidenta přímo na sjezdu jeho dlouhodobý podporovatel Jaroslav Foldyna. K jeho podpoře se hlásí také bývalý jihomoravský hejtman Michal Hašek. Znovuzvolený předseda ČSSD Bohuslav Sobotka zopakoval, že počítá s vnitrostranickým hlasováním o podpoře kandidátů. Podle informací INFO.CZ je vážně diskutovaná varianta, že strana Zemana otevřeně podpoří jako celek.

„Určitě o té věci vedení strany bude rozhodovat,“ uvedl v sobotu večer Sobotka. Zopakoval svůj návrh, aby před prázdninami sociální demokraté uspořádali vnitrostranické hlasování, do kterého by byli zahrnuti kandidáti, kteří do té doby ohlásí zájem o účast ve volbě.

Zeman oznámil, že se o funkci bude ucházet, ve čtvrtek večer. Podle ministra zahraničí a znovuzvoleného místopředsedy ČSSD Lubomíra Zaorálka je jeho kandidatura silná.

„V práci, kterou mám, se s ním dohodnu na zásadních věcech, což je důležité, a přece léta také vedeme spory,“ uvedl a požádal o čas pro nové vedení ČSSD, aby si utvořilo názor. „Nechte nám čas, abychom si udělali názor na to, co se odehrává před našima očima. Jsme sice skvělé vedení, ale nemáme hned na všechno okamžitě názor,“ konstatoval ministr.

Předseda sněmovny a další místopředseda ČSSD Jan Hamáček poznamenal, že sociální demokraté prosadili přímou volbu prezidenta, proto bude záležet hlavně na občanech.

Zeman v pátek uvedl, že funkci prezidenta vykonává rád, a považoval by za zbabělé, kdyby opustil lidi, kteří ho podporují. O podporu politických stran se aktivně ucházet nehodlá a pro nominaci do voleb chce získat podpisy 50 000 občanů.

Blok proti islamizaci, který dnes sbírá podpisy v malém přenosném stánku na podporu Zemana před brněnským Výstavištěm, už má víc než první tisícovku podpisů. Zemanova dlouhodobá podporovatelka Jana Volfová ČTK řekla, že se sběrem začala iniciativa v pátek a má zhruba 1 500 podpisů.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek