Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Třídní boj ČSSD. Sobotka chce razantně zdanit střední třídu, lidé by přišli o tisíce korun měsíčně

Třídní boj ČSSD. Sobotka chce razantně zdanit střední třídu, lidé by přišli o tisíce korun měsíčně

Lidé, kteří vydělávají nad 40 tisíc měsíčně, by podle ČSSD měli v budoucnu platit více na daních. Nejsilnější vládní strana chce naopak ulevit těm, jejichž měsíční příjem nepřesahuje 30 tisíc. Plán je součást širší daňové revoluce, se kterou chtějí sociální demokraté uspět v podzimních volbách. 

ČSSD navrhuje ve svém volebním programu zavést čtyři daňové sazby pro daň z příjmu fyzických osob. Sazba by rostla s výší výdělků. Do hrubého měsíčního příjmu 30 000 korun by daň měla být 12 procent, naopak u výdělků nad 50 000 korun měsíčně by daň měla být 32 procent. Progresivní zdanění navrhuje ČSSD i u firem. Sazby daně by podle výše zisku měly být 14, 19 nebo 24 procent. 

Podle nich by měly klesnout daně více než 90 procentům zaměstnanců a 99 procentům firem. V současnosti je v Česku u zdanění firem jednotná 19procentní sazba a u příjmů fyzických osob 15procentní.

„Tato daňová reforma je rozpočtově neutrální, tedy nezatíží české veřejné rozpočty. Daňová progrese je pro nás nástrojem solidarity mezi bohatšími a chudšími a mezi velkými a malými," uvedl předseda ČSSD, premiér Bohuslav Sobotka. Upozornil, že 21 zemí EU má u zdanění zaměstnanců daňovou progresi.

Proti návrhu už se vyjádřily ODS, TOP 09 i KDU-ČSL. „Český daňový systém potřebuje hlavně zjednodušení a stabilitu. Návrhy ČSSD jdou úplně opačným směrem. Daňová politika ČSSD zaměřená proti lidem se středními a vyššími příjmy je zcela chybná. Daně mají klesnout všem, nejenom někomu,“ komentuje návrhy předseda ODS Petr Fiala.

„Progresivní zdanění je pro nás nepřijatelné,“ uvedl předseda TOP 09 Miroslav Kalousek na tiskové konferenci před jednáním dolní komory v reakci na dotaz INFO.CZ. Důvody jsou podle něj tři: První je podle něj ten, že návrh sociálních demokratů demotivuje a trestá.

„Znamenal by navíc zchudnutí celé země, návrh by zdražil cenu vysoce kvalifikované práce a celou zemi by tak poslal do chudoby,“ vysvětlil předseda TOP 09 s tím, že by to v důsledku bylo nevýhodné i pro nízko příjmové segmenty společnosti.

„V neposlední řadě návrh sociálních demokratů zesložiťuje daňový systém. Toto jsou tři klíčové důvody, kvůli kterým s návrhem ČSSD nemůžeme absolutně v ničem souhlasit,“ uzavřel předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Progresivní zdanění znamená, že existují rozdílné sazby daně z příjmu, které se odvíjejí od výše příjmů. Lidé nebo firmy s vyššími výdělky v takovém systému odvádějí na daních více peněz. V Česku je nyní daň z příjmu fyzických osob 15 procent ze základu daně. U zaměstnance je základem daně superhrubá mzda. To je hrubá mzda navýšená o povinné sociální a zdravotní pojistné placené zaměstnavatelem. Navíc ještě lidé s měsíčním příjmem zhruba 113 000 korun měsíčně platí ještě sedmiprocentní tzv. solidární daň.

ČSSD na stránkách k daňovým změnám uvádí, že lidé s průměrnou hrubou mzdou si vydělají měsíčně o 1 000 Kč více. O stovky korun měsíčně si pak podle propočtů strany polepší lidé až do platu 48 955 Kč měsíčně hrubého.

ČSSD tak navrhuje u fyzických osob s hrubým příjmem do 30 000 korun měsíčně daňovou sazbu 12 procent počítanou ze superhrubé mzdy. Pro hrubou mzdu 30 000 až 40 000 korun navrhuje ČSSD sazbu 15 procent, pro mzdu od 40 000 do 50 000 25 procent a nad 50 000 daň 32 procent. Daňové slevy, bonusy a odečitatelné položky hodlá ČSSD zachovat. Průměrná hrubá mzda byla loni ve třetím čtvrtletí zhruba 27 000 korun.

U firem sociální demokraté navrhují tři daňová pásma. U ročního zisku do pěti milionů korun by to mělo být 14 procent. U zisku pět až 100 milionů korun by zůstala 19procentí sazba. V případě firem se ziskem nad 100 milionů korun, chce ČSSD daňovou sazbu 24 procent.

Minulý týden již ČSSD informovala, že ve svém volebním programu navrhuje zavedení zvláštní bankovní daně. Návrh počítá se zavedením čtyř sazeb podle výše aktiv. Daň je myšlena jako odvod z celkových aktiv banky a nebyla by závislá na výši zisku banky v daném roce. Rozpočet by tak měl podle propočtů ČSSD získat 11 miliard korun ročně. Podle analytiků taková daň dopadne na klienty bank zdražením služeb. Navíc opatření nemá podle nich ekonomické opodstatnění a je čistě politickým aktem.


 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek