Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tuzemák obsahuje rakovinotvorné látky, tvrdí studie. Jurečka je tam chce nechat navzdory Unii

Tuzemák obsahuje rakovinotvorné látky, tvrdí studie. Jurečka je tam chce nechat navzdory Unii

Český tuzemák podle všeho obsahuje rakovinotvorné látky. Konkrétně se jedná o rumové aroma ethylformiát, které tradičnímu nápoji dodává jeho charakteristickou vůni. A nejen to – analýza totiž ukazuje, že látka může způsobovat rakovinu. Závěry nové studie se bude zabývat Evropská unie a ve hře je i zákaz používání zmíněné látky v tradičním nápoji.

Hrozící zásah Bruselu vyvolává v Česku obavy. Tuzemské likérky se teprve nedávno zotavily z následků metanolové aféry a vynucená změna složení tradičně oblíbeného alkoholického nápoje by je mohla připravit o přízeň zákazníků i o tržby.

Že se podaří problém s rakovinotvornou látkou „vyřešit“, doufá i český ministr zemědělství Marian Jurečka. Ten chce nechat zjistit, zda je koncentrace látky skutečně zdraví nebezpečná, a v případě zásahu Evropské unie hodlá vyjednat pro Česko výjimku.

„Chtěli bychom s Evropskou komisí i s úřadem pro bezpečnost potravin jednat, budeme chtít všechny doklady a vědět, jestli v tom malém množství, které je v rumu, je látka nebezpečná,“ uvedl Jurečka pro Hospodářské noviny.

Brusel k případnému udělování výjimek k používání nebezpečné látky přistupuje ve chvíli, kdy je produkt pro danou zemi specifický, tradiční a nenahraditelný. Podobně se v minulosti ukázalo, že některé druhy ryb severských států obsahují nebezpečné látky. Skandinávci obdrželi od Unie v tomto ohledu výjimku, nesmějí však tyto produkty vyvážet do zbylých zemí evropského společenství.

Podle Unie výrobců a dovozců lihovin České republiky zmíněná látka zdraví nebezpečná není. „Rumové aroma je v nápojích několikrát ředěné a složka je tam v malém množství, proto hrozící zákaz vnímáme jako velké riziko pro český byznys,“ vysvětluje pro server Ihned.cz výkonný ředitel unie Jaroslav Burkart.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek