Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Unavený“ Němeček na sjezdu: „Stát se může ledacos. Atmosféra je vypjatější“

„Unavený“ Němeček na sjezdu: „Stát se může ledacos. Atmosféra je vypjatější“

Mezi delegáty sociálnědemokratického sjezdu dnes korzují i ministři, které v minulých měsících premiér Bohuslav Sobotka odvolal. Vedle čerstvě sesazeného ministra průmyslu Jana Mládka, jsou to i „unavení“ exministři Jiří Dienstbier a Svatopluk Němeček. INFO.CZ mluvilo s druhým z nich. „Rozhodovat bude téměř 800 lidí. To není sjezd hnutí ANO. Tady se může stát ledacos. Atmosféra je trochu vypjatější, protože se nám teď ne úplně daří v rámci politického boje prosazovat dominanci sociální demokracie. Lidé to cítí a řeknou, co si myslí,“ odpovídá Němeček na otázku, jakou podporu podle něj získá Bohuslav Sobotka ve volbě předsedy. Ostrý souboj podle něj bude na všech místech místopředsedů.

Čekáte nějaké překvapení od dnešního sjezdu?

Já doufám, že něčím veřejnost překvapíme a sjezd nebude nudný. Doufám v nějaké nové tváře a nové idee.

Jaké nové tváře?

Já už jsem zažil spoustu sjezdů. Každý sjezd je hodně specifický, je tu skoro 800 lidí v tajné volbě.

Jak velkou podporu pro Bohuslava Sobotku na předsednické místo očekáváte?

Jak se tak bavím s delegáty, tak úplně jednoznačné to není. Přesná čísla si netroufám odhadovat. Rozhodovat bude téměř 800 lidí. To není sjezd hnutí ANO. Tady se může stát ledacos. Atmosféra je trochu vypjatější, protože se nám teď ne úplně daří v rámci politického boje prosazovat dominanci sociální demokracie. Lidé to cítí a řeknou, co si myslí.

Mohla by být ostřejší volba prvního místopředsedy.

Všechny volby místopředsedů budou docela ostré.

Bude někdo odjíždět zhrzený?

To je vždy, když je více kandidátů než míst. Mluvím osobně, že Milana Chovance jsem zažil ve vládě, zažil jsem ho jako člověka, který se nebál postavit panu Babišovi. A udělám všechno pro to, aby Milan prošel. Byť jeho pozice není úplně jednoduchá, protože Jeroným Tejc je silný protikandidát a myslím, že spoustu delegátů oslovil tím, že šel proti proudu. Objížděl konference a říkal, co si myslí.

Jak vy prožíváte poslední měsíce?

Prožívám je naprosto skvěle. Poprvé jsem zpátky mezi svými spolupracovníky ve fakultní nemocnici, kde jsem předtím prožil skoro deset let, takže jsem zase v prostředí, které znám a které je mnohem více předvídatelné než politika. Za druhé mám spoustu času na manželku a na děti. Cítím se docela dobře.

Vzkázal byste něco premiéru Sobotkovi, který vás odvolal jako „unaveného“ ministra?

Chtěl bych mu poděkovat. Nikdo pro mě za poslední tři roky neudělal tolik jako pan premiér tím, že mě poslal zase zpátky do normálního života.

Jak hodnotíte svého nástupce?

Snaží se dělat, co umí. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek