Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Unie bude mít speciálního žalobce pro podvody s dotacemi a DPH. Dotkne se to i Česka

Unie bude mít speciálního žalobce pro podvody s dotacemi a DPH. Dotkne se to i Česka

Celkem 20 zemí Evropské unie, které se na věci chtějí podílet v rámci takzvané posílené spolupráce, dnes odsouhlasilo pravidla umožňující vznik Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO). Úřad má vyšetřovat poškozování finančních zájmů EU, tedy také velké případy korupce či podvody s evropskými dotacemi.

„Zajistí to, že úřad bude efektivně fungovat od prvního dne,“ uvedla eurokomisařka Věra Jourová, která považuje za velký úspěch, že se po letech jednání podařilo pro spuštění EPPO získat dvacítku zemí. Nový úřad rozváže ruce další unijní agentuře Eurojust, která se bude moci více věnovat boji s terorismem, obchodem s lidmi a dalšími zločiny.

Nezávislý úřad evropského žalobce má sídlit v Lucembursku a zabývat se podvody s unijními fondy - vždy při škodě nad 100 000 eur (2,7 milionu Kč), mezi 10 000 eur (270 000 Kč) a 100 000 eur může o šetření rozhodnout - a také složitými přeshraničními podvody na dani z přidané hodnoty se škodou přesahující 10 milionů eur (asi 270 milionů Kč).

Na centrální úrovni bude mít šéf úřadu k dispozici, kromě technického personálu, dvacet žalobců. V každé zúčastněné zemi bude existovat jeden místní žalobce, který bude do EPPO delegovaný a při vyšetřování bude úzce spolupracovat s národními orgány daného státu.

Státy EU o vzniku úřadu, se kterým se počítá od roku 2009, vyjednávaly čtyři roky. Poté, co letos v dubnu země potvrdily, že se v plném počtu 28 nedokázaly shodnout, rozhodlo se 20 z nich pro zřízení úřadu v režimu takzvané posílené spolupráce, který umožňují unijní smlouvy. 

S dnes potvrzenými pravidly nyní musí souhlasit ještě europarlament, předpokládá se, že by se to mělo stát v říjnu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek