Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Uprchlíka postřelili na hranicích u Mikulova. Ústavní soud jeho stížnost odmítl

Uprchlíka postřelili na hranicích u Mikulova. Ústavní soud jeho stížnost odmítl

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost Jaromíra Masaříka, někdejšího emigranta, kterého na hranicích s Rakouskem postřelili českoslovenští pohraničníci a zavlekli jej na moravskou stranu linie. Kvůli následnému trestnímu stíhání se Masařík domáhal vyslovení účasti na soudní rehabilitaci. Podle pravomocného verdiktu ale promeškal lhůtu, což nyní potvrdili také ústavní soudci a odmítli jeho stížnost jako zjevně neopodstatněnou, zjistila ČTK ze soudní databáze.

Masařík emigroval v roce 1969. O tři roky později čekal na manželku na hraničním přechodu Mikulov-Drasenhofen a dostal se do potyčky s pohraničníky. Když utíkal směrem do Rakouska, dostal zásah ze samopalu do nohy. Pohraničníci si pak pro něj došli, nejspíš už na rakouskou stranu hranice.

Následně Masařík čelil trestnímu stíhání pro pokus o vraždu a přípravu padělání a pozměňování veřejné listiny. Vykonstruované stíhání bylo nakonec po sedmi měsících zastaveno, muže posadili do letadla a vysadili v Madridu.

Pokud chtěl Masařík dosáhnout soudní rehabilitace, měl podle ústavních soudců hned v roce 1990 požádat o pokračování trestního stíhání. Dvouletou zákonnou lhůtu ovšem nevyužil.

„Ústavní stížnost neuvádí žádné konkrétní okolnosti, pro které stěžovatel podal návrh podle zákona o soudní rehabilitaci až v roce 2016 (tj. více než 26 let od účinnosti zákona),“ stojí v usnesení. Jeden z prvních rehabilitačních zákonů byl podle ústavních soudců přijatý brzy po převratu, aby umožnil rychlé přezkoumání zpolitizovaných kauz.

„Tendenci rehabilitačního předpisu urychlit cestu ke zmírnění následků křivd odpovídá na druhé straně zjevná tendence vymezit pro uplatňování rehabilitačních nároků určitý časový rámec,“ poukázali soudci.

Okresní soud v Břeclavi v roce 2007 uložil dvěma někdejším pohraničníkům podmíněné tresty za to, že zavlečení emigranta do Československa zorganizovali. Justice se původně domnívala, že skutek je promlčený, nicméně Nejvyšší soud tehdy nařídil vynést verdikt.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek