Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Ústava je víc než Miloš, Bureš patří do koše.“ Při protestu tisíců lidí v Praze se cinkalo klíči

„Ústava je víc než Miloš, Bureš patří do koše.“ Při protestu tisíců lidí v Praze se cinkalo klíči

Tisíce lidí se večer sešly v horní části Václavského náměstí v Praze i v dalších městech Česka. Na akci Proč? Proto! protestovali proti ministru financí Andreji Babišovi a prezidentu Miloši Zemanovi. Odmítli vicepremiérovy kauzy a způsob, jakým se hlava státu staví k Ústavě. Došlo i na cinkání klíči. Václavské náměstí bylo zaplněné zhruba do poloviny. ČTK zmínila, že na náměstí bylo odhadem více než 20 000 lidí, v Brně zhruba 4 000. Policie svůj odhad sestavuje, ale nechce ho zveřejnit. Akce podle ní proběhla bez komplikací, nicméně dorazilo na ni víc lidí, než policisté předpokládali, což si vyžádalo omezení v dopravě.

Akce v centru Prahy začala kolem 18. hodiny. Postupně se sešly tisíce lidí, kteří zaplnili náměstí zhruba do poloviny. Na transparentech měli hesla jako „Bureše do koše“, „Ústava je víc než Miloš“ nebo „Game Ovar“.

Zhruba po hodině oficiální část programu skončila a lidé začali cinkat klíči. Proslovy řečníků poté pokračovaly dál.

360p 240p
Demonstrace Proč? Proto na Václavském náměstí

Podle organizátorů nebylo cílem akce podpořit kteréhokoli z politiků nebo kampaň kterékoli strany. Demonstrace podle nich měla za cíl dát najevo, že lidem není lhostejné, jak se chovají vicepremiér Andrej Babiš a prezident Miloš Zeman.

Cílem akce je vznést požadavek, aby byl Babiš odvolán z funkce a aby po něm ministerské místo nezastával nikdo z hnutí ANO. Organizátoři také chtějí, aby Zeman odstoupil z funkce, protože řádně neplní svoje povinnosti.

360p 240p
Demonstrace Proč? Proto na Václavském náměstí

„V kterékoliv civilizované zemi je běžné, že politik, kterému je prokázána lež, okamžitě odstupuje. U nás má ještě tu drzost ptát se "Proč?"! Můžeme to nechat být, ale další šance už nebude. Tím, že přijdeme, dáme najevo, že nám není jedno, že se Andrej Babiš chová, jako kdyby Česká republika byla součástí holdingu. Na standartě pořád ještě není nápis prachy vítězí,“ uvedli pořadatelé na facebooku.

Protest je reakcí na inzerát Babiše v celostátních denících z minulého týdne, v němž ministr tvrdil, že se ho chtějí vládní partneři zbavit. Inzerát byl uveden titulkem Proč? a Babiš na něm byl vyobrazen s přelepenými ústy. „Byl to vysloveně takový záchvat vzteku, když jsem viděla ten inzerát. To nemůže zůstat bez odezvy,“ vysvětlila svolavatelka Šárka Fialová hlavní důvody, proč se rozhodla demonstraci uspořádat. Podle Fialové je důležité, aby přišlo co nejvíc lidí, kterým není jedno, co se děje v souvislosti se současnou vládní krizí a jednáním prezidenta.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek