Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ústavní soud odmítl další Zadehovu stížnost. Podnikatel si stěžoval na prodloužení vazby

Ústavní soud odmítl další Zadehovu stížnost. Podnikatel si stěžoval na prodloužení vazby

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost íránského podnikatele s českým občanstvím Shahrama Abdullaha Zadeha, která směřovala proti loňskému prodloužení vazby. Šlo o další z řady podnětů, které Zadeh ústavním soudcům adresoval. I tentokrát soud stížnost označil za zjevně neopodstatněnou, zjistila ČTK z internetové databáze. Zadeh zatím neuspěl.

Zadeh zpochybnil usnesení Městského soudu v Brně a Krajského soudu v Brně, obojí z loňského listopadu. Navrhoval například to, aby místo vazby dostal elektronický náramek. Ústavní soudci ale upozornili na to, že elektronický monitoring není v rámci českého trestního práva samostatným prostředkem nahrazujícím vazbu, ale pouze doplněním některého z takových opatření.

„Jestliže tedy městský soud rozhodl o tom, že žádné z takových opatření nahrazujících vazbu ve věci není přípustné, fakticky tím zamítl i možnost elektronického monitoringu, resp. o této možnosti již nemusel rozhodovat samostatně,“ stojí v usnesení.

Zadeh v minulosti podal několik ústavních stížností. Poukazoval na údajné opakované porušování svých práv. Všechny stížnosti zatím končily odmítnutím. Zadeh se obrátil také na Evropský soud pro lidská práva.

Zadeh strávil ve vazbě téměř dva roky nejprve kvůli daňové kauze. Podle obžaloby početná skupina lidí šidila stát při dovozu pohonných hmot, celkovou škodu vyčíslili vyšetřovatelé na 2,5 miliardy korun. Nyní je Zadeh ve vazbě znovu, tentokrát kvůli obžalobě z ovlivňování svědků. Obvinění odmítá.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek