Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ústavní soud odmítl senátory: Blokování nepovolených her není cenzura internetu

Ústavní soud odmítl senátory: Blokování nepovolených her není cenzura internetu

Ministerstvo financí může sestavovat seznam nepovolených internetových her, poskytovatelé připojení je pak musí blokovat. Ústavní soud ponechal v platnosti současné znění zákona o hazardních hrách, který přezkoumal na základě senátorského podnětu. Podle senátorů je zákon nejasný, porušuje zákaz cenzury, omezuje práva na svobodu projevu, informace i podnikání.

Podle ústavního soudce Jaromíra Jirsy však sporná ustanovení nemají nic společného s cenzurou. "Jde o naprosto legitimní, ve světě běžnou úpravu," uvedl Jirsa. Poukázal na problematické aspekty internetových her a hazardu obecně, například z hlediska daňových úniků, kriminality, ale i závislostí. "Je to riziková zábava," konstatoval Jirsa.

Poskytovatelé připojení mají ze zákona povinnost blokovat přístup na stránky uvedené v seznamu, který povede ministerstvo financí. Zatím je prázdný, probíhají správní řízení, která musí předcházet případným sankcím. Ústavní soudci zdůraznili, že proti zařazení na "blacklist" se provozovatelé her mohou bránit správní žalobou.

Podle senátorů je v normě nedostatečně vymezeno, kdo je poskytovatelem internetu a co by měl přesně technicky splnit, například zda má blokovat konkrétní adresu s nepovolenou hrou, nebo celou domovskou stránku.

ÚS se problematikou zabýval od léta. Pod návrhem je podepsaných 22 senátorů, iniciátorkou byla Veronika Vrecionová (ODS). Proti právní úpravě se postavili i Piráti a některá oborová sdružení.

Nový zákon o hazardu platí od 1. ledna. Na trh mohou vstoupit zahraniční loterní společnosti, které byly dosud považovány za nelegální. Firmy musí zastavit provoz, vyplatit hráče, upravit software a pak teprve požádat ministerstvo o licenci.

Po měsíci úřad informoval, že se z trhu stáhlo 44 zahraničních loterních firem s 55 webovými stránkami v češtině. Představovaly asi 90 procent objemu nepovoleného internetového hazardu. Další usilují o získání licence.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek