Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Už je to oficiální: Hynek Kmoníček se stane českým velvyslancem v USA. Zemanovi bude dál radit

Už je to oficiální: Hynek Kmoníček se stane českým velvyslancem v USA. Zemanovi bude dál radit

Dosavadní ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Hynek Kmoníček bude zastupovat Česko v USA. Hrad oficiálně obdržel agrément, tedy potřebný souhlas druhé strany. Informoval o tom prezidentův mluvčí. Do funkce by měl Kmoníček zřejmě nastoupit v březnu.

„Ve středu dne 1. března byla Kancelář prezidenta republiky oficiálně informována prostřednictvím Velvyslanectví České republiky ve Washingtonu, že bylo uděleno agrément řediteli zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Hynkovi Kmoníčkovi jako novému velvyslanci České republiky ve Spojených státech amerických,“ zveřejnil mluvčí prezidenta na svém facebookovém profilu.

Kmoníček bude i nadále působit jako zahraničněpolitický poradce prezidenta Zemana.

O Kmoníčkově misi v USA se dlouhodobě spekulovalo. Prezident Zeman ho jako velvyslance v rozporu s diplomatickými pravidly představil už během své zářijové návštěvy ve Spojených státech.

Obvykle nového velvyslance navrhuje ministr zahraničí vládě a po schválení je návrh předložen prezidentovi. Ten velvyslance jmenuje. Údaje o něm jsou pak odeslány přijímající zemi, která v řádu týdnů až měsíců vysloví souhlas (agrément); jeho odepření je výjimečné. Až poté je podle zvyklostí obvyklé zveřejnit jméno nového velvyslance.

Kmoníček je zkušený diplomat a funkci přebírá po Petru Gandalovičovi, který velvyslaneckou kancelář už před měsíci vyklidil. Do funkce by měl nastoupit zřejmě v březnu a jeho první úkolem tak pravděpodobně bude návštěva prezidenta Zemana v USA, kterou teď tuzemská diplomacie chystá. Zeman má do USA zamířit v dubnu a setká se s Donaldem Trumpem. Do delegace hlava státu přizvala i ministry vnitra a financí Milana Chovance a Andreje Babiše. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek