Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Už nejen Havel. Vlastní knihovnu bude mít i komunista Ransdorf

Už nejen Havel. Vlastní knihovnu bude mít i komunista Ransdorf

Knihovna Václava Havla už nebude jedinou českou knihovnou spojenou s politikem. V Praze vzniká vzdělávací centrum věnované památce zesnulého komunistického europoslance Miloslava Ransdorfa.  

Základem knihovny má být domácí knihovna Miloslava Ransdorfa. Komunistický politik za svůj život nashromáždil padesát tisíc svazků, sám byl autorem řady historických publikací.

„Míla většinu času trávil o samotě, zahloubán do nespočetného množství svých knih, do nichž investoval velké osobní prostředky. Literaturu ve své rozsáhlé knihovně považoval za pravé bohatství, které si vždy přál zanechat budoucím generacím a je nyní na nás, kteří jsme s ním léta spolupracovali, abychom jeho přání splnili,“ stojí v prohlášení na facebookových stránkách instituce, která usiluje o zachování a rozvíjení odkazu Miloslava Ransdorfa.

Vedle uchování a rozvíjení odkazu komunistického myslitele si spolek klade za cíl „přiblížit veřejnosti historický význam marxistické filosofie a odkaz české demokratické levice v jejím širokém kontextu“. V souvislosti s tímto posláním plánuje centrum organizovat vzdělávací akce, semináře, klubová a jiná veřejná setkání či vydávat různé publikace.

Členem spolku, který chce provozovat knihovnu a pořádat další aktivity, se může stát kdokoliv. Podmínkou je vyplnění přihlášky a zaplacení členského příspěvku, který činí 1 000 Kč na rok. Za to získá právo podílet se na aktivitách knihovny. Sympatizanti, kteří chtějí knihovně pomoc s pokrytím nákladů, se mohou zapojit do veřejné sbírky.

Místopředseda KSČM Josef Skála, který patří mezi iniciátory vytvoření knihovny Miloslava Randsdorfa, upřesnil, že vytvoření knihovny a vzdělávacího centra není aktivitou KSČM. „To je záležitost skupiny intelektuálů a veřejně působících lidí, kteří se dali dohromady a budou instituci zaštiťovat,“ vysvětlil Skála pro Info.cz.

K otevření knihovny by dle Skály mohlo dojít v polovině roku. Přesný termín prozatím dle místopředsedy KSČM stanoven není. 

Miloslav Ransdorf zemřel v lednu 2016. Pouhý měsíc předtím ho se třemi Slováky zadržela švýcarská policie v curyšské bance. Švýcarské státní zastupitelství proti nim vedlo trestní řízení kvůli majetkovým deliktům. Případ vzbudil velkou pozornost médií, v květnu 2016 prokuratura zrušila stíhání a všem podezřelým přiznala odškodné. 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek