Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V Česku dál hrozí povodně. Na některých místech se už voda rozlila z řek

V Česku dál hrozí povodně. Na některých místech se už voda rozlila z řek

Hladiny řek v Moravskoslezském kraji po nočním dešti místy stále stoupají. Místy už ale naopak klesají. Třetí stupeň povodňové aktivity, stav ohrožení, platí dál na říčce Polančici v Ostravě-Polance nad Odrou. Zde ale hladina klesá. Stejného stupně ale může v nejbližších hodinách dosáhnout i Petrůvka v Petrovicích u Karviné a Opava v Držkovicích. Tam hrozí, že voda vytopí některé nemovitosti. Déšť ale v regionu ustává a podle mluvčí Povodí Odry Šárky Vlčkové by hladiny řek měly maxima dosáhnout nejpozději během noci na sobotu.

Nejhorší situace by měla nastat v Petrovicích u Karviné, kde hrozí, že se voda z říčky Petrůvky rozlije do zahrad a sklepů. „Očekáváme, že tam hladina dosáhne třetího stupně povodňové aktivity," řekla Vlčková. Petrůvka se navíc už na dvou místech z koryty částečně vylila. V části Petrovic ohrožuje jeden dům, v nedalekých Marklovicích dokonce část obce.

Situace se stále může podobně dramatizovat i v korytu řeky Opavy na Opavsku. Třetí povodňový stupeň a ohrožení domů totiž ještě hrozí v Držkovicích. Tam ale už hladina stoupá mnohem pozvolněji než odpoledne.

Podle aktuálního přehledu Povodí Odry nyní v Moravskoslezském kraji kromě jednoho třetího stupně platí ještě sedm druhých stupňů povodňové aktivity a na více než 20 místech byl vyhlášen první stupeň.

Voda zaměstnává moravskoslezské hasiče. Od rána evidují už dvě stovky výjezdů. Na Bruntálsku kromě zásahů spojených s vodou řešili i stromy vyvrácené větrem. „Počet čerpání vodních lagun, sklepů, garáží a dalších podzemních či přízemních prostor překročil stovku," uvedl jejich mluvčí Petr Kůdela. Hasiči podle něj čistili ucpané kanalizace a vodní toky od nánosů bahna, stromů a větví, monitorovali malé i velké vodní toky. „Stále ale platí, že si žádná z těchto události nevyžádala v Moravskoslezském kraji zranění osob, hasiči také nemuseli nikoho evakuovat," řekl.

V Českém Těšíně už zasedala povodňová komise. Hasiči už tam stavěli hráz z pytlů s pískem v Rybářské ulici. "Hladina potoka tam byla jeden centimetr od vylití z koryta," řekla mluvčí Dorota Havlíková. Ve Frýdku-Místku město zřídilo povodňový dispečink, který mohou lidé v případě nouze kontaktovat na lince 558 443 201.

„S povodňovým dispečinkem jsou k výjezdu do terénu připraveni také bagrista, řidič nákladního vozidla, zaměstnanec ovládající práci s motorovou pilou a další dva pracovníci schopni jakékoli manuální práce spojené s odstraňováním následků rozvodněných toků," řekl primátor Michal Pobucký (ČSSD).

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek