Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V ČR jsem nebyl a česky neumím, přiznal muž, který má být velvyslancem USA. Inspiruje ho Havel

V ČR jsem nebyl a česky neumím, přiznal muž, který má být velvyslancem USA. Inspiruje ho Havel

„V České republice jsem nikdy nebyl a česky neumím,“ prohlásil během senátního slyšení kandidát na amerického velvyslance v Praze Stephen B. King. „Mám ale pocit, jako bych s Čechy žil již od nepaměti, na americký středozápad totiž Češi od 18. století emigrovali, a já jsem tak měl možnost vyrůstat s jejich potomky,“ dodal kandidát na diplomatický post, který během slyšení rovněž nastínil hlavní priority, kterým by se jako velvyslanec v České republice chtěl věnovat. Kinga nedávno do funkce nominoval prezident Trump, post by měl obsadit po svém předchůdci, kterým byl Andrew Schapiro.

„První mou prioritou je zajištění bezpečnosti našich občanů v České republice, ať již zaměstnanců ambasády, expatů či turistů. Dále sám sebe vnímám především jako podnikatele a pokud budu schválen, chtěl bych být velvyslancem, který klade důraz na byznys. A třetí předsevzetí, které jsem si dal, je, že budu doufat, že ve chvíli, kdy budu opouštět ambasádu, budou vztahy obou zemí lepší, než ve chvíli, kdy bych do úřadu nastoupil,“ představil King své priority. Dodal rovněž, že v případě jmenování do úřadu plánuje hned po příjezdu do Prahy začít brát hodiny češtiny. 

King připomněl, že USA jsou 13. největším investorem v České republice a že v případě rozvíjení obchodních vazeb na tom vydělají všichni zúčastnění: Česká republika, USA i Evropská unie. Jako jeden z konkrétních důležitých cílů uvedl i práci na smlouvě Transatlantického obchodního a investičního partnerství (TTIP).

Senátní výbor se během slyšení ve svých dotazech zaměřoval zejména na míru integrace České republiky do struktur Evropské unie a NATO, například i s ohledem na to, že Česká republika odmítá přijímání uprchlíků podle kvót.

Senátor Tim Kaine rovněž připomněl slova prezidenta Miloše Zemana, který nedávno uvedl, že by byl pro referendum o setrvání země v EU a Severoatlantické alianci. „Já jsem přesvědčen, že závazky České republiky vůči EU a NATO jsou pevné,“ reagoval King, který věří, že takové zůstanou i po podzimních volbách.

Ve svém úvodním projevu King připomněl inspirativní příběh Václava Havla a zmiňoval se o Češích jako o lidech milujících svobodu. „Nikdy nezapomenu na inspirativní okamžik, kdy básník a filozof Václav Havel byl konečně, poté, co celý svůj život bojoval proti tyranii, zvolen prezidentem,“ uvedl kandidát na velvyslance.

„Dnes je třeba, abychom potvrdili náš závazek ke spojencům, jako je Česká republika, a dali jasně najevo, že Spojené státy jsou oddané demokratickým hodnotám, které ctíme. Naše partnerství s Českou republikou je velmi silné,“ zakončil svůj projev King.

Bílý dům nominoval Kinga na post velvyslance před dvěma týdny, nyní už jej musí jen potvrdit Senát. „Je velmi dobře, že mezi obsazenými místy bude velvyslanec Spojených států v České republice,“ komentoval tehdy zprávu o nominaci Kinga bývalý český ministr zahraničí Cyril Svoboda s tím, že značná část americké administrativy je stále ještě neobsazená. 

V českých médiích byla jako nástupkyně velvyslance Andrewa Schapira a možná budoucí velvyslankyně v Česku zmiňována také Trumpova první žena Ivana. Zlínská rodačka sama vyjádřila zájem zastupovat USA ve své původní vlasti, což ocenil i český prezident Miloš Zeman. Po nedávné návštěvě Trumpové v Praze, při níž podnikatelka navštívila také Hrad, však český prezident oznámil, že Trumpová místo velvyslankyně odmítla. Zeman rovněž dodal, že zuřil, když se o rozhodnutí dozvěděl.

Stephen King je vnímán jako stoupenec tradičních republikánských hodnot ještě z období bývalého prezidenta Ronalda Reagana, které již léta obhajuje v řadách republikánů.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek