Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V Jihlavě chtěli vyjít do ulic kvůli ukamenovanému plameňákovi. Pochod kvůli obavám z rasismu zrušili

V Jihlavě chtěli vyjít do ulic kvůli ukamenovanému plameňákovi. Pochod kvůli obavám z rasismu zrušili

Jihlavou měl projít pochod, který měl upozornit na špatnou bezpečnostní situaci ve městě. Nespokojení obyvatelé dávali jako příklad případ plameňáka, kterého skupina dětí minulý týden ubila a ukamenovala v místní zoo. Kvůli obavám z rasistických a xenofobních útoků ale akci organizátoři podle informací serveru Lidovky.cz zrušili.

Organizátoři se obávali, že do průvodu by se mohli zapojit i extremisté a lidé s nenávistnými názory, kteří by chtěli situace politicky využít. Na to upozornil i server Romea.cz.

„Padlo třeba jméno aktivisty Martina Konvičky, který, kdyby přijel, mohl by nám vzít otěže z rukou. Z pochodu by se pak mohlo stát něco, co jsme nechtěli,“ uvedl pro server Lidovky.cz organizátor Erik Mesarč. Konvička jakýkoliv zájem na události popřel.

Případ ubitého plameňáka, kterého napadli tři chlapci ve věku od šesti do deseti let, mezitím řeší policie. Vyšetřuje ho jako poškozování cizí věci a týrání zvířat. Děti po plameňákovi házely klacky i kameny, pak jej ukopaly.

Ze zoo se poté dostaly zadním vchodem. Zachytily je kamery městské policie. Chlapce pak strážníci zadrželi v centru Jihlavy.