Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V Krkonoších hrozí kvůli oteplení a sněžení laviny. Platí druhý stupeň nebezpečí

V Krkonoších hrozí kvůli oteplení a sněžení laviny. Platí druhý stupeň nebezpečí

Lavinové nebezpečí v Krkonoších kvůli oteplení a sněžení vzrostlo na druhý stupeň z pětibodové škály. Na hřebenech hor v noci na dnešek napadlo asi pět centimetrů vlhkého sněhu. Teploty přes den stoupají i na hřebenech nad nulu a sněhová pokrývka je podmáčená. Mohou padat laviny z mokrého sněhu nebo laviny základové, uvedla Horská služba Špindlerův Mlýn. V Jeseníkách zůstává nejnižší první lavinový stupeň.

Na hřebenech Krkonoš nyní leží asi metr sněhu. Například na Luční boudě byla dnes ráno silná mlha a teplota se pohybovala kolem nuly. V polohách kolem 1 000 metrů nad mořem bylo kolem plus tří stupňů Celsia.

V Krkonoších v nynější zimní sezoně zatím platil nejvýše třetí lavinový stupeň. Horská služba ho vyhlásila začátkem ledna, kdy během několika dnů v některých místech postupně napadl až jeden metr sněhu.

Lavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Ročně v horách spadne několik desítek lavin. V minulých letech byl v Krkonoších dosažen nejvýše čtvrtý stupeň.

Poslední obětí laviny v Krkonoších se 5. února 2015 stal při sjíždění Malé Studniční jámy osmadvacetiletý skialpinista. Před ním lavina v Krkonoších zabila na konci prosince 2008 šestatřicetiletou skialpinistku, kterou sníh zasypal v takzvané Červinkově muldě.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek