Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V Praze se demonstruje proti Babišovi a Zemanovi. Účastní se tisíce lidí

V Praze se demonstruje proti Babišovi a Zemanovi. Účastní se tisíce lidí

Protestní akce nazvané Proč? Proto! se v horní části Václavského náměstí účastní tisíce lidí. Namířená je proti ministrovi financí Andreji Babišovi a prezidentu Miloši Zemanovi. Podle organizátorů je cílem dát najevo nesouhlas s „pány, kteří z Česka dělají firmu a gubernii a z Ústavy cár papíru“. Akce se koná i v dalších českých městech.

Za svoláním demonstrace k soše svatého Václava na Václavském náměstí v Praze stojí aféra ministra financí a šéfa Hnutí ANO Andreje Babiše s nahrávkami, na nichž vicepremiér hovoří s někdejším novinářem deníku MF Dnes o materiálech, které měly kompromitovat jeho politické oponenty.

Babiš nepopřel, že nahrávky jsou autentické, označil je ale za manipulaci a kampaň a podal kvůli nim trestní oznámení. Protestovat se ale má i kvůli jeho nákupu korunových dluhopisů a kauze Čapí hnízdo. Kritika míří i na prezidenta Miloše Zemana, který se podle mnoha názorů v současné vládní krizi pohybuje na hraně Ústavy a nerespektuje ji.

Název dnešní protestní akce vznikl v reakci na inzeráty Andreje Babiše, které byly uveřejněny v českých denících a na nichž má ministr financí demonstrativně přelepená ústa páskou. „Proč? Proto! Kdo lže, ten krade a nemá co dělat na ministerstvu financí nebo na Hradě,“ vysvětlili organizátoři na facebookové stránce demonstrace.

Pořadatelé počítají s tím, že na pódiu promluví řada známých osobností, které přislíbily účast – například herečka Bára Štěpánová, hudebník Jaroslav Hutka nebo novinář Adam Komers. Akce podle organizátorů není pořádaná ve prospěch žádné politické síly a nemá být ničí kampaní. Na sociálních sítích se k ní přihlásily tisíce lidí.

Demonstrace se kromě hlavního města mají konat i v Brně, Olomouci, Plzni, Českých Budějovicích a Liberci. Mělo by být možné na nich podepsat petici.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek