Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V případě mého odvolání se koalice nerozpadne, říká Babiš. Odejde, když bude souhlasit Zeman

V případě mého odvolání se koalice nerozpadne, říká Babiš. Odejde, když bude souhlasit Zeman

Odejít z vlády je vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) připravený v situaci, kdy by jeho případné odvolání ze strany premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) schválil prezident Miloš Zeman. Babiš se Zemanem k sobě mají dlouhodobě blízko, v příštích dnech se navíc mají setkat na Pražském hradě. Podle Babiše ale existuje varianta, která by prezidenta mohla přimět jeho odvolání schválit. Uvedl to v rozhovoru pro časopis Týden. Zároveň také řekl, že koalice by se s jeho odchodem nerozpadla.

„Pokud by se na tom Sobotka dohodl s prezidentem, a premiér následně souhlasil s nominací nového ministra, kterého navrhne hnutí ANO, tak bychom to ve vládě asi dokončili, abychom nedestabilizovali zemi," řekl Babiš v rozhovoru pro Týden.

Zemana by podle Babiše mohlo přesvědčit, pokud by dostal nabídku, že spolu s Babišem by došlo k odvolání i ministra kultury Daniela Hermana, kterého prezident dlouhodobě kritizuje i kvůli ministrovu loňskému setkání s tibetským duchovním vůdcem dalajlámou.

„Ti z ČSSD, kteří do toho premiéra tlačí, vymýšlejí strategii, jak pana prezidenta motivovat, aby toho Babiše odvolal. No tak vymysleli, že řeknou: hele, pane prezidente, s tím Babišem asi souhlasit nechceš, ale on by Sobotka odvolal i Hermana, kterého nemáš rád. Takže odvolej Babiše a my zařídíme, že Sobotka odvolá i Hermana. To Sobotka může udělat. Matrix je kreativní," řekl Babiš.

O tom, kdo by ho v roli ministra financí mohl nahradit, Babiš mluvit nechtěl. Popřel ale, že by mělo jít o ekonoma Aleše Michla. „Pan Michl ne. O koho jde, vám neřeknu."