Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„V příštích volbách máte opět můj hlas.“ Zeman podpořil SPO a svazek s Okamurou

„V příštích volbách máte opět můj hlas.“ Zeman podpořil SPO a svazek s Okamurou

Prezident Miloš Zeman na sjezdu SPO – strany, která dříve nesla jeho jméno – řekl, že stranu bude v nadcházejících parlamentních volbách volit. „Jsem rád, že jsem opět na našem sjezdu. Zdůrazňuji: Na našem,“ řekl. Vyslovil se pro spolupráci s SPD Tomia Okamury. Zeman je čestným předsedou SPO, ta si dnes zvolila nové vedení. Post předsedy obhájil Jan Veleba.

Zeman se v projevu opakovaně označil za součást strany. Připomněl, jaké šance jí před posledními volbami dávaly průzkumy, a kritizoval spory uvnitř některých krajských organizací, které podle něj vyústily v následný neúspěch. Za ten podle něj může nedostatek sebevědomí kandidátů, kteří mezi sebou začali bojovat o volitelná místa na kandidátkách.

Zeman v projevu zmínil, že je rád, že středočeskou buňku vede exministr školství Marcel Chládek. Strana má podle něj „rozumnou šanci“ na úspěch. Jako možnou cestu vidí spojení s SPD Tomia Okamury, se kterým se prý na toto téma bavil. Konstatoval, že obě partaje mají velkou programovou shodu a jako příklad uvedl referenda, postoj k migraci nebo povinnou volební účast, o které mu prý Okamura řekl, že jí do programu své strany rovněž hodlá zahrnout.

Podle Zemana by SPO měla do voleb jít s podporou SPD, pokud se dohodnou na rovných podmínkách. Prezident se v projevu opřel do TOP 09, na jejímž někdejším spojenectví s hnutím STAN možnou spolupráci ilustroval. Starosty označil za pomoc pro „krátkodobý a pominutelný vzestup“ TOP 09.

Spojení s SPD podpořil i předseda SPO Jan Veleba. Tomio Okamura uvedl, že do voleb chce jít samostatně.

Zeman má k SPO dlouhodobě blízko, stál krátce v jejím čele a později se stal čestným předsedou, i když neúspěšná strana jeho jméno z názvu vypustila. V uskupení je řada prezidentových nejbližších spolupracovníků, které on osobně podpořil například během kritizované předvolební cesty do Zlínského kraje před posledními volbami.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek