Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Válka meteorologů. Proč se jejich předpovědi počasí rozcházejí?

Válka meteorologů. Proč se jejich předpovědi počasí rozcházejí?

Každý už se s tím setkal. Zajímá vás, jaké bude počasí v následujících dnech, abyste si podle toho zabalili věci na dovolenou nebo na služební cestu. Přečtete si předpověď na vašem oblíbeném zpravodajském serveru, ale něco jiného hlásí v televizi. Která předpověď je ta správná? A proč se vlastně výhledy meteorologů rozcházejí? 

Poslední případ, kdy se meteorologové nedokázali shodnout, nastal koncem loňského roku. V článku z 28. prosince citoval server Novinky.cz meteoroložku Dagmar Honsovou ze společnosti Meteopress, která na týden od 9. ledna předpověděla pokles odpoledních teplot k -10 stupňům, a ranní dokonce pod -15. Článek vycházel také ze zprávy německého týdeníku Focus, podle kterého měl počasí v Evropě ovlivňovat chladný vzduch ze Sibiře.

Týž den tuto předpověď dementoval pracovník Oddělení meteorologických předpovědí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) František Šopko se slovy, že „tato informace nepochází z ČHMÚ“ a „současné předpovědní podklady ničemu takovému nenasvědčují“.

Dnes máme 11. ledna a venku mrzne, až praští. Zpráva z konce prosince ale podle pracovníka ČHMÚ stále není tak úplně pravdivá.

„Nedá se říct, že by Česko sevřel mráz ze Sibiře, protože to je z Arktidy, ale to není tak podstatné. Podstatnější je, že ten dnešní mráz je v tomto týdnu krátkodobý, protože už zítra a v pátek budou teploty kolem nuly,“ řekl dnes pro INFO.cz Šopko. „Čili je to trochu problém předpovídat počasí dva týdny dopředu. Ne vždy se to povede a počasí navíc není nijak stabilní,“ dodal.

Tento případ, kdy se předpovědi počasí meteorologů lišily, však není nijak ojedinělý. Čím to je, že se často rozcházejí? Podle oslovených meteorologů je to dáno tím, že každý preferuje jiné zahraniční modely, ze kterých pak jejich předpovědi vycházejí.

„Já mám americkou školu meteorologie a používám americké globální modely, které se často liší od evropského ECMWF (Evropské centrum pro střednědobé předpovědi),“ řekla pro INFO.cz Dagmar Honsová. Naopak ČHMÚ vychází právě z ECMWF. Celkem však ústav podle Šopka používá přibližně čtyři numerické předpovědní modely a na základě nich pak vytváří předpovědi počasí.

Podle Honsové nelze říct, který z nich je spolehlivější. „Jednou to vyjde tomuhle, jindy támhletomu, ale já si za ním stojím.“ Z amerického modelu vycházela i při předpovědi pro server Novinky.cz. „Tento model nám běží už pět let a jeho úspěšnost je dobrá. Tak jsem si dovolila ten model okomentovat, protože neustále vycházely zprávy o tom, že nebude žádná zima a americký model naznačil, že bude,“ řekla pro INFO.cz s tím, že tentokrát se trefil právě americký model, jindy to tak ale být nemusí.

Jaké stránky nebo aplikace tedy sledovat, aby se předpověď co nejvíce odpovídala realitě? Šopko doporučuje stránky ČHMÚ nebo veřejnoprávní sdělovací prostředky. „Kdyby se někdo chtěl podívat na numerické modely jako meteorolog, může se podívat na Wetterzentrale.de,“ doporučuje zase Honsová.

Meteorologové však upozorňují, že předpovědět počasí na delší dobu dopředu není vůbec snadné. „Každá předpověď je stále jen předpověď a často nemá 100% úspěšnost,“ říká Šopko.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek