Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

VIDEO: Podpis jako důkaz podvodu. O co jde v Babišově kauze dotací pro Čapí hnízdo?

720p480p360p240p

Ministr financí Andrej Babiš popřel, že věděl o falešných údajích v žádosti o dotaci pro farmu Čapí hnízdo. O možném podvodu v pondělí informovala šéfredaktorka Neovlivní.cz Sabina Slonková. Podle ní Babiš o nepravostech věděl, o čemž svědčí dokumenty z roku 2008, které má Slonková k dispozici a které zveřejnila. 

Slonková tvrdí, že žádost o dotaci pro Čapí hnízdo obsahovala nepravdivé údaje. Od počátku tedy prý šlo o podvod a peníze na stavbu luxusního komplexu proto vůbec neměly jít.

Novinářka se odvolává na dosud nepopsané dokumenty, které má k dispozici i policie. Z nich údajně vyplývá, že projekt ještě před jeho schválením zpochybnili dva experti najatí středočeským dotačním úřadem, kteří došli k závěru, že projekt Čapího hnízda nebyl ekonomicky životaschopný. Později přitom získal padesátimilionovou dotaci. 

Další dokumenty údajně dokazují, že žádost o dotaci pro Babišovu farmu obsahovala nepravdivé údaje. Šlo zejména o dobu splácení bankovního úvěru, který měl pokrýt financování projektu. Bez upravení údajů by dle Slonkové ekonomická udržitelnost farmy nevycházela už na první pohled. Už samotné uvedení nepravdivých údajů je přitom důvodem k zamítnutí žádost o dotaci.

Že o údajném nekalém jednání věděl šéf hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš popírá. „Já jsem je nepodával,“ řekl v pondělí redaktorce slovenské veřejnoprávní televize. Dokumenty z roku 2008, které má redakce Neovlivní.cz k dispozici, ale svědčí o opaku.

Andrej Babiš byl dle Slonkové do projektu detailně zasvěcený. Osobně prý například v červenci 2008 podepsal dohodu o ručení za úvěr, kterým Farma Čapí hnízdo pokrývala další část výstavby. Babiš ji podepsal coby předseda představenstva společnosti Agrofert Holding. Jedině díky tomuto ručení Farma Čapí hnízdo získala od banky HSBC úvěr ve výši 350 milionů korun.

Slonková uvádí, že v ručitelské dohodě s Babišovým podpisem je uvedeno, že jde o ručení na střednědobý úvěr, který musí být splacen do čtyř let. Jenže v žádosti o dotaci stojí, že úvěr je rozložený na deset let, z čehož Slonková vyvozuje, že Babiš a jeho spolupracovníci schválně klamali, aby zakryli ekonomickou neudržitelnost projektu. Případem se zabývá policie, vyšetřování by mělo skončit do konce března.