Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Vietnamci umí za den uvařit přes 10 kg pervitinu“. Praha a Hanoj chtějí zničit drogovou kriminalitu

„Vietnamci umí za den uvařit přes 10 kg pervitinu“. Praha a Hanoj chtějí zničit drogovou kriminalitu

Sněmovna a Senát posoudí smlouvu mezi Českem a Vietnamem o spolupráci v boji s kriminalitou. Zástupci obou zemí ji podepsali loni v červnu v Hanoji během návštěvy prezidenta Miloše Zemana. Smlouva má posílit policejní spolupráci a pomoci omezit především obchod s drogami, týká se ale i nelegální migrace či financování terorismu. Až smlouvu schválí Sněmovna i Senát, dostane ji k podpisu prezident. Poslanci by se měli smlouvu začít zabývat na své lednové schůzi.

Vláda v důvodové zprávě uvádí, že iniciativa k uzavření smlouvy vzešla z vietnamské strany, která první návrh dokumentu předala české straně v roce 2007. „Význam dokumentu vzrostl v souvislosti s nárůstem kriminality, zejména pak drogové, ve vietnamské komunitě žijící na území ČR,“ uvádí vláda.

Národní protidrogová centrála již v roce 2014 ve své výroční zprávě uvedla, že drogové podsvětí v ČR ovládly zločinecké skupiny z Vietnamu, které se v posledních letech zaměřily na výrobu marihuany a pervitinu. „Vietnamci se to naučili vařit ve velkém rozsahu, dneska zachytáváme varny, které umí vařit denní dávku víc než deset kilo,“ řekl v roce 2014 poslancům z bezpečnostního výboru Sněmovny tehdejší ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Podle zprávy za rok 2016 však klesl podíl Vietnamců na produkci pervitinu proti předcházejícímu roku z 80 na 40 procent.

Smlouva se týká nejen obchodu s drogami, zahrnovat bude i policejní spolupráci například v boji s obchodem se zbraněmi nebo dětskou pornografií. Týkat se bude i boje s nelegální migrací, korupcí a nebo trestným činům proti duševnímu vlastnictví. Obě země se mimo jiné zavázaly poskytovat si vzájemnou pomoc jak při prevenci, tak při odhalování trestných činů a zjišťování pachatelů. Policisté obou zemí budou spolupracovat i při pátrání po pohřešovaných osobách.

Smlouva upravuje i vysílání styčných důstojníků do druhé země. Budou mít podpůrnou funkci a nebudou mít žádná policejní oprávnění. Obě strany budou také chránit získané osobní údaje i předávané utajované informace.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek