Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vláda před volbami přidává, komu může. Navzdory aférám z toho ale těží hlavně Babiš

Vláda před volbami přidává, komu může. Navzdory aférám z toho ale těží hlavně Babiš

Ministr financí Andrej Babiš musí vysvětlovat jednu nepříjemnou aféru za druhou, voličům to ale – zdá se – nevadí. Jak opakovaně ukazují předvolební průzkumy, pro vicepremiérovo hnutí ANO by stále hlasovalo přes třicet procent dospělých Čechů. Zatímco se experti předhánějí v analýzách příčin, vysvětlení je možná zcela prosté. Vláda, ve které je Babiš ministrem financí, slibovala vyšší platy, kde mohla. Někteří se peněz skutečně dočkali a body za to může sbírat právě Babiš.

České ekonomice se stále ještě daří a solidní růst vede k tlaku na zvyšování platů. V soukromém i státním sektoru. Spolu s tím roste zaměstnanost, daří se lépe vybírat daně a vzniká dojem, že je z čeho rozdávat. „Do státního rozpočtu se promítá několik faktorů. Jedním z nich je nepochybně zlepšený stav české ekonomiky, který vytváří více daní, tam je potřeba rozumět tomu, že v některých položkách je výběr daní zpožděnou veličinou za ekonomickým výkonem. Korporátní výdaje se vybírají rok poté, co podniky vykážou zisk. To je jeden důležitý faktor a druhý faktor je zlepšená daňová disciplína. Tomu nepochybně pomáhá opatření, kterému se říká kontrolní hlášení,“ vysvětluje Pavel Sobíšek, hlavní ekonom UniCredit Bank.

Solidní růst, díky kterému si může vláda voliče získat, sice není úplně její zásluha, daří se jí to tak ale prezentovat. „Převážná většina toho, co vláda deklaruje jako svůj úspěch, je výsledek toho, že nasedla na tu cyklickou vlnu ekonomiky ve správnou chvíli,“ míní Lukáš Kovanda, hlavní ekonom investiční společnosti Cyrrus.

Volební model, březen 2017Volební model, březen 2017autor: Info.cz/STEM

Koalice ČSSD, ANO a lidovců využívá příznivý ekonomický vývoj a dobře si uvědomuje termín blížících se voleb. To vládní strany vede tu více, tu méně k tradiční taktice „rozdávání“ a platy jsou jedním z nejdostupnějších prostředků, jak si lidi penězi naklonit. „Politici realizují neproduktivní výdaje, protože jim to zajišťuje hlasy voličů. Když přidají státním zaměstnancům, kupují si tím jejich přízeň u voleb,“ domnívá se Kovanda. O něco lépe to vidí Sobíšek právě kvůli dobrým ekonomickým výsledkům. „Když se to zvyšování platů nepřežene, tak bych k tomu byl shovívavý. Jsme těsně před volbami, kdy se obvykle taková politika uplatňuje,“ říká.

Kromě toho, že vláda rozdává peníze zaměstnancům v nepodnikatelské sféře již několik let za sebou, roste také počet státních zaměstnanců. Aktuálně jich je zhruba 450 tisíc lidí. Takže 450 tisíc spokojenějších voličů je díky zvyšování platů teoreticky na světě. Toto číslo ale není konečné. Celkově podle analýzy CERGE český veřejný sektor zaměstnává zhruba 935 tisíc lidí, tedy téměř pětinu pracovníků v zemi. Když se k tomu přičtou důchodci, kterým vláda také přidala, třicetiprocentní podpora hnutí ANO už nemusí být tak překvapivá. „Česká republika má nelichotivé prvenství v celkovém počtu státních zaměstnanců na celkové zaměstnanosti vůbec v zemích OECD,“ říká k tomu Kovanda a vysvětluje, že to může být problém, protože schopní lidé by byli produktivnější v soukromé sféře a tím pomohli ekonomice z dlouhodobého hlediska víc.

Průměrný plat státního zaměstnance se zvyšuje ze zhruba 25 tisíc (v roce 2013) na předpokládaných 28 900 korun v letošním roce. Od loňského listopadu stouply platové tarify o čtyři procenta zaměstnancům ve veřejných službách, státní správě, úředníkům a také vojákům, policistům či hasičům. Do České pošty nalila vláda 800 milionů na platy.

O růst mezd Sobotkova vláda usiluje dlouhodobě a spolu s blížícími se volbami začíná být štědřejší. „Výrazně zhoršit strukturální deficit v době růstu, to každý nedokáže," kritizoval před časem koalici na Twitteru šéf opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek. Indikátorem, že velké utrácení není úplně rozumné může být i to, že mzdy v nepodnikatelské sféře rostly rychleji než ve sféře podnikatelské.

Zvyšování platů může pomoci ekonomickému růstu. Lidé je následně totiž utrácejí a tím vrací zpět do ekonomiky. „Státní rozpočet se vyvíjí natolik dobře, že by v tomto roce to zvýšení nemělo představovat fiskální problém a krátkodobě bude mít zvýšení platů vliv na poptávku v ekonomice, čili zvýší ekonomický růst,“ vysvětluje Sobíšek. „Problém může nastat v budoucích letech, protože zvýšení platů se nedá vzít zpátky – stane se nákladem i budoucích let," dodává ekonom.

Problémem je také nekoncepčnost tohoto opatření. Lidé část peněz utratí, něco ušetří a efekt je oproti jiným opatřením menší. „Lidé dostanou přidáno třeba o stovky, možná tisíce, to nehraje nyní roli. Ale část toho uspoří a do té ekonomiky jde jen určitý zlomek toho, co dostanou navíc. Tyto výdaje by měla vláda směrovat do investiční produktivní oblasti a tam zatím pokulháváme, protože v loňském roce jsme k poměru k hrubému domácímu produktu realizovali nejmenší objem investic ze státního rozpočtu v tomto tisíciletí,“ vysvětluje kroky vlády Kovanda. 

O deset procent dostali – alespoň papírově – přidáno ještě jednou lékaři i zdravotní sestry. Od loňského září se zvýšily platy učitelů o osm procent. Ministr vnitra Milan Chovanec tlačil na šéfa státní kasy Babiše, aby se zvyšovaly platy bezpečnostních sborů. Výsledkem je, že hasiči a policisté mají dostat přidáno v červenci dalších 10 procent. Vláda přidává lidem v nepodnikatelském sektoru, avšak sektor podnikatelský podle řady názorů opomíjí. Podnikání mnohdy spíš znesnadňuje, což je v době růstu překvapivé.

A tak zatímco opozice i koalice „grilují“ Babiše za možný dotační podvod s Čapím hnízdem nebo možné daňové úniky v souvislosti s jeho obchody se skupinou Agrofert, jeho podpora mezi voliči roste. A důvodem může být právě štědrá vládní politika, za kterou Babiš, jakožto ministr financí, získává díky lepšímu marketingu přízeň voličů snáze než další koaliční strany. V době, kdy mohla vláda investovat do rozvoje či si nechat peníze na horší časy, platí lidem, aby ji volili. Jaký to ovšem bude mít dopad v budoucích letech, neřeší.