Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vláda schválila víza pro investory mimo EU. Chce je ale vůbec, když jsou podmínky tak přísné?

Vláda schválila víza pro investory mimo EU. Chce je ale vůbec, když jsou podmínky tak přísné?

Vláda schválila zavedení zvláštního vízového programu pro investory mimo Evropskou unii. Nabízí jim zajímavou výměnu – investujte u nás peníze, tvořte pracovní místa a my vám za to přidělíme povolení k dlouhodobému pobytu. Jenže ministerstvo průmyslu a obchodu, které návrh na tento program předkládá, jakoby zahraniční kapitál v Česku ani nechtělo. 

Zvláštní investorský program totiž předpokládá, že mimounijní podnikatelé v Česku musí investovat nejméně 75 milionů korun a vytvořit alespoň 20 pracovních míst. A navíc se bude muset jednat o dlouhodobou a významnou investici. Tyto podmínky jsou však v rámci konkurenceschopnosti mezi okolními státy velmi přísné, a je tak otázka, zda vůbec pozornost investorů přilákají.

„Přijde nám, že v rámci středoevropského prostoru jsou ty požadavky příliš vysoké. Hospodářská komora navrhovala, aby byla požadována investice 15 milionů a tvorba alespoň 10 pracovních míst,“ řekl pro server INFO.CZ tiskový mluvčí Hospodářské komory České republiky Miroslav Beneš.

Nastavené úrovně se příliš nelíbí ani Svazu průmyslu a dopravy. „V připomínkovém řízení dal Svaz průmyslu a dopravy jasně najevo, že navržené hranice pro hodnotu investice 50 milionů korun a vytvoření alespoň 20 pracovních míst jsou podle jeho názoru příliš přísné. Na základě připomínek některých dotčených rezortů bylo nařízení předloženo vládě ke schválení nakonec ještě v přísnější variantě vyžadující investici 75 milionů Kč. Oceníme, pokud v budoucnu bude vláda ochotná nastavit tyto podmínky pro investory přátelštěji," řekla pro INFO.CZ tisková mluvčí Svazu Eva Veličková.

Je totiž fakt, že jak okolní, tak i ekonomicky silnější státy mají na víza udělovaná investorům podstatně nižší nároky. Například v Německu je požadována investice přibližně třetinová – milion eur (27 milionů korun) a tvorba deseti nových pracovních míst, v Maďarsku dokonce jen požadovaná investice jen 250 tisíc eur (6.7 milionů korun).

Jenže ministerstvo trvá na svém. „Obecným cílem zákonného nastavení podmínek vstupu a pobytu za účelem investování je dosažení přínosu migrace (pro ekonomiku státu, kraje či obce) a rovněž omezení rizika dodatečných nákladů pro stát,“ uvádí Ministerstvo průmyslu a obchodu ve svém návrhu. „Nařízení vlády předpokládá, že o dlouhodobý pobyt za účelem investování bude moci žádat investor, který se zaváže vytvořit nová pracovní místa, z čehož pak plyne pozitivní dopad na státní rozpočet, neboť zaměstnavatel bude odvádět ze mzdy zaměstnanců odvody na sociální a zdravotní pojištění,“ dodává dokument.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek