Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Vlk se nažral a koza zůstala celá." Šlachta a Ištvan se opřeli do zprávy k reformě policie

„Vlk se nažral a koza zůstala celá." Šlachta a Ištvan se opřeli do zprávy k reformě policie

Bývalý ředitel protimafiánského útvaru Robert Šlechta označil závěry sněmovní vyetřovací komise jako nedostatečné. Zpráva se podle něj reorganizací policejních útvarů zabývá jen okrajově. Kvůli dokumentu se přou i špičky koalice. Premiér Bohuslav Sobotka označil kampaň, kterou proti reformě loni vedl Andrej Babiš, jako nepravdivou a založenou na pomluvách. Ministr financí mu opáčil tím, že činnost komise byla výsměch a že hnutí ANO její závěry neuznává.  

„To, co komise vytvořila, je zjištění nedostatečné," uvedl Šlachta. Podle něj zjištění komise zastírají pravý důvod, proč komise vznikla. „Mělo se mluvit o reorganizaci a o té je tam minimum, že byla rychlá, ukvapená," řekl Šlachta.

Zopakoval, že podle něj byla reorganizace spuštěna kvůli tzv. kauze Beretta, která se týká vynášení informací z policejního vyšetřování za úplatky. V kauze figurují pražská žalobkyně Dagmar Máchová, policista Radek Holub, bývalý celník Pavel Šíma či policista Igor Gáborík.

Podle Šlachty jsou v závěrech komise polopravdy, protože poslanci uvěřili "druhé straně", kam zařadil vedení policie, které reformu spustilo. "Jsem z toho smutný, ty závěry jsou naprosto zdrcující a přijde mi to, jako by si někdo chtěl vyřídit účty s olomouckým vrchním státním zastupitelstvím," řekl Šlachta.

Podobně mluví i olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan, který zprávu označil ve vysílání Českého rozhlasu - Radiožurnálu za „sterilní". Chybí v ní podle něj zásadní informace o výpovědích svědků a důkazech. Každý si prý závěry komise může vykládat, jak chce.

Slovní bitva ve Sněmovně

Podle premiéra Sobotky jsou závěry komise jasné. „Tvrzení o ‚brutálním úniku informací‘ ze strany policejního prezidenta se nepotvrdila. Nebyly prokázány spekulace, že policejní reorganizace byla údajně realizovaná pod politickým tlakem a na základě politického zadání za účelem odstranění Roberta Šlachty z čela Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu,“ napsal Sobotka.

Jiný názor má ale hnutí ANO. „České Palermo vyhrálo,“ uvedl Andrej Babiš s tím, že myslí strany, které podle něj od revoluce mají podle Babiše nejvíce skandálů – zmínil ČSSD, ODS a „pana Kalouska“. Absurdní podle něj je, že v čele komise byl Pavel Blažek z ODS, někdejší ministr spravedlnosti ve vládě Petra Nečase.

Blažka se zastal předseda ODS Petr Fiala. Upozornil na to, že byl zvolen do Sněmovny, má stejně hodnotný mandát jako Babiš a do čela komise byl zvolen vůlí Sněmovny. „Co kdo dělal v minulosti, s tím nemá co dělat," uvedl Fiala.

„Já bych opravdu prosil, aby pan ministr mírnil svá slova v té věci, aby se za ty výroky omluvil," uvedl Jan Hamáček (ČSSD). Babiš jeho výzvu nevyslyšel. „Já se nemám komu omlouvat," reagoval. Předseda vládního hnutí zopakoval, že vyšetřovací komisi považuje za „šaškárnu".

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek