Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vojáci stíhaní komunismem odškodnění nedostanou. Museli by dostat i policisté nebo učitelé

Vojáci stíhaní komunismem odškodnění nedostanou. Museli by dostat i policisté nebo učitelé

Sněmovna opětovně nepřijala návrh na odškodnění vojáků, kteří byli za komunistického režimu propuštěni ze služby z politických důvodů. Obdobnou úpravu odmítla už před devíti lety. Snahu skupiny koaličních poslanců dnes neschválila v souladu s postojem vlády kvůli tomu, že se týká jen dílčí skupiny obyvatel.

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) uvedl, že bývalí vojáci by si navrhovanou kompenzaci nesporně zasloužili. Pokládá však za nepřijatelné, že by navrhovaný příspěvek k důchodu nebyl přiznán podobně postiženým policistům, učitelům, úředníkům. „Bylo jejich postižení menší či žádné?,“ dotázal se ministr.

Stropnický přislíbil, že by podpořil odškodnění všech postižených politickou zvůlí. Podle zastánců předlohy z ČSSD to mohl navrhnout, stejně jako další vládní i opoziční oponenti.

Poslanecký návrh měl perzekvovaným vojákům a zaměstnancům ministerstva obrany zajistit měsíční příspěvek 1500 korun k důchodu. Nárok na něj by měli lidé, kteří získali osvědčení o mimosoudní rehabilitaci. Vdovy a vdovci po těchto vojácích by měli mít nárok na příspěvek v poloviční výši.

Iniciátor poslanecké předlohy Antonín Seďa (ČSSD) upozornil na to, že příspěvek by se s ohledem na dlouhé projednávání návrhu týkal už jen necelé poloviny z původně odhadovaného počtu 2000 lidí. Jejich průměrný věk převyšuje 80 let, dodal poslanec. Snížila by se tím i částka určená na odškodnění, která byla původně stanovena na zhruba 42,8 milionu korun ročně.

Obdobnou úpravu prosazovala ČSSD neúspěšně před devíti lety. Ani pozdější návrh poslanců ODS a ČSSD o kompenzační příspěvek pro všechny, kdo byli z politických důvodů vyhozeni z práce, Sněmovna neschválila. Nárok na příspěvek k důchodu mají nyní pozůstalí po obětech komunistického režimu nebo ti, kdo byli nejméně rok vězněni.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek