Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Volba předsedy ČSSD: Sobotka chce silný mandát, hranice úspěchu je 65 procent

Volba předsedy ČSSD: Sobotka chce silný mandát, hranice úspěchu je 65 procent

V 10 hodin dopoledne začal hymnou v areálu brněnského výstaviště devětatřicátý sjezd sociální demokracie. Hlavním bodem pátečního programu je volba nového vedení, v sobotu si pak sociální demokraté schválí aktualizovanou verzi dlouhodobého programu. Post předsedy obhajuje Bohuslav Sobotka, tak jako před dvěma roky v Praze nemá vyzyvatele. Všeobecně se očekává, že bude zvolen hned v prvním kole, otázka ale je, jakou získá podporu. Podle zjištění INFO.CZ by se mohla pohybovat okolo pětašedesáti procent.

Jasno by mělo být už po poledni. Přestože počet nominací, které obdržel od většiny krajských organizací až na jednu, naznačuje, že má stranu na své straně, v zákulisí se spekuluje také o divokém scénáři.

„Sobotka nemá hlasy delegátů z jižní a severní Moravy, také jižní Čechy ho nepodpoří. Spolehnout se tak bude muset především na delegáty z Prahy a středních Čech,“ řekl nám zdroj dobře obeznámený se situací ve straně. Klíčem ke zvolení je přitom podpora z regionů, které na sjezd vyslaly nejvíce delegátů, tj. Praha, střední Čechy, jižní a severní Morava. Ty společně tvoří polovinu všech delegátu, kteří budou Sobotku volit. On má ale na své straně jenom dva z nich, a možná ani to ne.

„Volba předsedy podle mého odhadu nedopadne pro Sobotku špatně. Obávám se ale, aby pak delegáti neměli tendenci vyvažovat Sobotkovo zvolení při volbě prvního místopředsedy,“ uvedla v rozhovoru pro INFO.CZ místopředsedkyně strany a ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová-Tominová. Na post prvního místopředsedy kandiduje Sobotkův spojenec ve straně Milan Chovanec, který pozici druhého může ČSSD obhajuje, tak jako před dvěma roky je jeho vyzyvatelem poslanec Jeroným Tejc. Pokud Sobotka obdrží při volbě předsedy výraznou většinu hlasů, může se pak podle Marksové vcelku vysoký počet delegátů přiklonit k Tejcovi.Navzdory mírné nervozitě delegátů se přesto v zákulisí sjezdu počítá spíše s poklidným a dopředu naplánovaným průběhem volby předsedy i prvního místopředsedy. Sjezd se přece jenom koná půl roku před zásadním střetem sociálních demokratů s Andrejem Babišem a ČSSD by mohla jen stěží počítat s úspěchem v případě, že by byla sama vnitřně rozpolcená. Ostatně Sobotka v této souvislosti v úvodním projevu vyslovil přání, aby ČSSD ze sjezdu odjížděla naopak semknutá a jednotná.  

Pokud jde o volby řadových místopředsedů, Sobotka by měl rád ve vedení Lubomíra Zaorálka, Jana Birkeho, Jana Hamáčka, Michaelu Marksovou a Petra Dolínka. Avšak pokud Tejc neuspěje ve volbě prvního místopředsedy, nelze vyloučit, že do nejužšího vedení ČSSD pronikne při volbě řadových místopředsedů.

Dění na sjezdu sledujeme živě zde.
 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek