Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Volby 2017: Trump jako Babišův vzor. Šéf ANO se smlouvou s občany inspiroval u prezidenta USA

Volby 2017: Trump jako Babišův vzor. Šéf ANO se smlouvou s občany inspiroval u prezidenta USA

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš se ještě více přiblížil americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi a bývalému italskému premiérovi Silviu Berlusconimu. V posledních dnech totiž jeho volební tým lidem rozeslal předvolební smlouvu, v níž se Babiš zavazuje, co plánuje dělat v případě, že jeho hnutí ANO vyhraje volby a on se stane premiérem. Stejný marketingový trik přitom před volbami použili právě oba zahraniční politici. 

„Budu vládu řídit s péčí řádného hospodáře, budu vám vždy naslouchat a budu podporovat a rozvíjet českou demokracii,“ slibuje v předvolebním dokumentu Babiš. A pokračuje. Mezi sedmi primárními body, k nimž se zavazuje, patří i zefektivnění veřejných institucí, boj za vymahatelnost práva, snaha o nezávislost policie či těžší život pro korupčníky. Konkrétní kroky, jak obecně formulované fráze plánuje naplnit, ve smlouvě nicméně chybí. 

Podobný dokument se srovnatelnou strukturou a zvolenými barvami přitom před loňskými americkými prezidentskými volbami využil i realitní magnát Donald Trump. I on sliboval vládu práva, zatočení s korupcí či zlepšení výběru daní. A vzhledem k tomu, jak těsnou mírou nad svou soupeřku Hillary Clintonovou vyhrál, mohl mít tento marketingový trik svůj reálný přínos.

Babišův tým nepopírá, že se u Trumpa inspiroval. „Viděli jsme spousty takových smluv. Naše podoba má vlastní vizuál, vlastní kampaňové písmo,“ komentoval pro server Aktuálně.cz vliv Trumpovy strategie Marek Prchal z PR týmu hnutí ANO s tím, že se samotným nápadem přišel údajně sám Babiš.

Ani Trump nicméně nebyl tím, kdo tento marketingový nástroj pro politiku objevil. Před šestnácti lety s ním totiž přišel italský premiér Silvio Berlusconi během televizního pořadu Porta a Porta. Berlusconi, v té době šéf opozice, v dokumentu sliboval občanům, že pokud bude zemi vládnout, sníží daně a zločinnost, pomůže stavebnictví, zvýší důchody a zastaví růst nezaměstnanosti. I Berlusconimu pomohl  k jeho volebnímu vítězství, italský politik nicméně nepopřel inspiraci textem amerického kongresmana Newta Gingriche, který, úspěšně, kandidoval v roce 1995.

Trump, Berlusconi i Babiš přitom mají mnohé společné. Jsou velmi bohatí, ve své politické strategii se často uchylují se k populismu a až na Trumpa vlastní velké mediální domy.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek