Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vrah Kajínek je na svobodě. Opustil věznici v Rýnovicích

Vrah Kajínek je na svobodě. Opustil věznici v Rýnovicích

Jiří Kajínek je na svobodě, před pár minutami opustil na základě milosti prezidenta Miloše Zemana rýnovickou věznici. Novinářům poděkoval za to, že na něj několik dnů čekali, poděkoval také lidem, kteří ho léta podporovali. Z vězení chtěl podle svých slov vyjít nepozorovaně, ředitel věznice mu ale odmítl umožnit vyjít jiným než hlavním vchodem. 

Součástí milosti je sedmiletá podmínka, při níž se Kajínek nesmí dopustit trestného činu. Podle Ovčáčka jde o nejdelší možnou podmínku, které české právo stanovuje. Na dodržování podmínky by měl dohlížet Krajský soud v Plzni.

1080p 720p 480p 360p 240p
Kajínek na svobodě? Klíče od bytu bych mu nedal, možná to nezvládne, říká Janek Kroupa

Kajínek byl odsouzen 23. června 1998. Doživotí dostal za to, že v roce 1993 zastřelil poblíž věznice Bory v Plzni podnikatele Štefana Jandu a jeho bodyguarda Juliána Pokoše, druhý osobní strážce střelbu přežil.

720p 480p 360p 240p
Kajínkova cesta na svobodu

Do povědomí širší veřejnosti se dostal v roce 2000 útěkem z přísně střežené mírovské věznice. Kajínek vinu nikdy nepřiznal, policii obvinil z vykonstruovaného procesu a soudy z předpojatosti. Jeho žádost o obnovu procesu zamítl Vrchní soud i Ústavní soud. V roce 2010 měl premiéru film natočený na motivy jeho příběhu.

Milostí dal Zeman zatím sedm, žádná z nich se netýkala násilného trestného činu. Před prezidentskými volbami v roce 2013 řekl, že nebude udělovat milosti s výjimkou striktně omezeného okruhu humanitárních případů. Řada politiků rozhodnutí hlavy státu kritizovala. Zeman ale svůj krok hájil s vysvětlením, že každé pravidlo má své výjimky. Stejnou obhajobu dnes použil i Ovčáček.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek