Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vyděrači si díky viru mohli jen v Česku přijít na miliony. Napadených je přes 700 a stopy vedou do KLDR

Vyděrači si díky viru mohli jen v Česku přijít na miliony. Napadených je přes 700 a stopy vedou do KLDR

Počet výskytů vyděračského počítačového programu WannaCry u uživatelů v Česku se zvýšil na více než 600. Tyto uživatele napadla první vlna viru během pátku a soboty. ČTK to dnes sdělil bezpečnostní expert internetového sdružení CZ.NIC Pavel Bašta. Někteří počítačoví experti mluví zhruba o 700 zasažených počítačích.

Pondělní odhady hovořily o zhruba 300 napadených uživatelů v ČR v první vlně. Data o případném dopadu druhé vlny, která měla přijít během pondělka, ještě nejsou k dispozici.

Virus, který zabraňuje uživateli v přístupu k infikovanému počítači a vyžaduje zaplacení výkupného, se začal šířit v pátek a napadl zhruba 300 000 počítačů ve 150 000 zemích. Podle některých antivirových firem vede stopa autorů viru do Severní Koreje.

720p 480p 360p 240p
kyberútoky

Podle společností Symantec a Kaspersky Lab má jedna z prvních verzí viru část kódu společnou s některými programy používanými skupinou Lazarus, která je podle mnoha expertů krycí hlavičkou pro severokorejské hackery.

Policie ve Spojených státech či evropských zemích dosud po autorech WannaCry bezvýsledně pátrá, podle Reuters však nevyloučila možné severokorejské autorství.

Skupině známé jako Lazarus je připisováno autorství některých hackerských útoků většinou s cílem vydělat peníze, mimo jiné krádeže 81 milionů dolarů (téměř dvou miliard korun) z bangladéšské banky.

Virus využil bezpečnostní díru v operačním systému Windows. Záplatu na zranitelnost vydal Microsoft letos v březnu. Odborníci v souvislosti s útokem radí uživatelům, aby svá data zálohovali, pravidelně aktualizovali operační systém a používali antivirovou ochranu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek