Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vyhlazení Terezína a atentát na Heydricha. Česko by mohlo mít dva nové významné dny

Vyhlazení Terezína a atentát na Heydricha. Česko by mohlo mít dva nové významné dny

Vláda patrně podpoří uzákonnění dvou významných dnů, které se vážou k událostem druhé světové války.  V novele o státních svátcích, kterou podepsala nadpoloviční většina poslanců, by měl kabinet doporučit jen úpravu formulací. 

Novela o státních svátcích by připomněla vyhlazení tzv. terezínského rodinného tábora v Osvětimi-Březince a druhý odboj, jenž by připadl na den posledního boje českých parašutistů, kteří našli po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha úkryt v pražském pravoslavném chrámu Cyrila a Metoděje.

Terezínský rodinný tábor byla zvláštní sekce vyhlazovacího tábora v Osvětimi-Březince, do níž bylo z terezínského ghetta postupně v letech 1943 a 1944 deportováno zhruba 17 500 vězňů.

Návrh, za nímž stojí sociální demokraté Robin Böhnisch a Karel Černý, podepsalo 101 poslanců ze všech klubů, tedy ČSSD, ANO, KSČM, TOP 09 a Starostů, ODS, KDU-ČSL a Úsvitu. Podpořili ho i nezařazení členové hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury.

Novela předpokládá, že v seznamu významných dnů přibude 9. březen jako Vyhlazení terezínského rodinného tábora v Auschwitz II-Birkenau a 18. červen jako Den hrdinů druhého odboje. Významné dny mají spíše symbolický charakter. Na rozdíl od státních a jiných svátků jsou běžnými pracovními dny, pokud nepřipadají na víkend.

Kabinet by měl zákonodárcům doporučit, aby název významného dne 9. března zněl „Den památky obětí vyhlazení terezínského rodinného tábora v Osvětimi-Březince“. Podobně by měli zákonodárci upravit formulaci pojmenování existujícího významného dne „Vyhlazení obce Lidice“, který připadá na 10. června.

Předkladatelé navrhují, aby Sněmovna předlohu schválila zrychleně už v prvním čtení.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek