Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Výměna stráží v Bruselu: Víme, kdo míří na post českého velvyslance při EU

Výměna stráží v Bruselu: Víme, kdo míří na post českého velvyslance při EU

V Bruselu se chystá personální rošáda na místě stálého představitele České republiky při EU. Podle informací INFO.CZ k ní dojde letos v létě a stávajícího velvyslance Martina Povejšila by měl s velkou pravděpodobností nahradit současný náměstek ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka Ivo Šrámek. Post šéfa Stálého zastoupení při EU je často vnímán jako ministerský post. V rámci diplomatického sboru je nejdůležitější.

„(Ivo Šrámek) o to má zájem a má šanci uspět,“ řekl redakci důvěryhodný zdroj z blízkosti české sociální demokracie.

Ministerstvo zahraničních věcí nechtělo možnou změnu komentovat s tím, že je předčasné o čemkoliv takovém mluvit. „Stávající velvyslanec zůstává na místě, dokud je to nutné. Martin Povejšil na svém postu bude do té doby, než ho nahradí někdo nový. Zatím o nikom takovém nevíme,“ řekla INFO.CZ tisková mluvčí Černínského paláce Michaela Lagronová.

Že by ke změně na jednom z nejprestižnějších a také nejnáročnějších diplomatických postů mohlo dojít v nejbližší době, svědčí zejména to, že Martin Povejšil v Bruselu působí už od roku 2012. „Velvyslanci jsou obvykle v úřadě čtyři roky. Pan Povejšil je při EU už pět let,“ myslí si nejmenovaný český diplomat, který je dobře obeznámený se situací. Práce velvyslance při EU je náročná zejména kvůli široké a odborné každodenní agendě.

Martin Povejšil se ke své možné výměně nevyjadřuje, už dříve prohlásil, že nebude podobné spekulace komentovat.

Ivo Šrámek, který by jej mohl ve funkci nahradit, má na ministerstvu zahraničí na starosti bezpečnost, dříve ale vedl evropskou sekci. V letech 20112014 byl velvyslancem ČR v Bruselu a ještě před tím pracoval na Stálém zastoupení ČR při EU jako velvyslanec v Politickém a bezpečnostním výboru EU.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek