Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vypovězte koaliční smlouvu a zahajte razantní kampaň, radí Zeman Babišovi. Tlak na Sobotku sílí

Vypovězte koaliční smlouvu a zahajte razantní kampaň, radí Zeman Babišovi. Tlak na Sobotku sílí

Pokud by premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) navrhl na post ministryně financí Alenu Schillerovou a pokud by byla kandidátkou hnutí ANO, prezident Miloš Zeman by ji akceptoval. Zeman to uvedl při setkání s českými novináři v Pekingu. Zároveň poznamenal, že pokud by premiér Schillerovou jako ministryni nenavrhl, měla by být vypovězena koaliční smlouva. Na místě předsedy ANO Andreje Babiše by tak již dávno učinil a začal by razantní předvolební kampaň. Krátce nato přišlo hnutí ANO s požadavkem na Bohuslava Sobotku. 

Argumenty proti Schillerové, kterým dominuje její údajná nečinnost ve vyšetřování okolností kauzy jednokorunových dluhopisů, dnes zopakoval místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. „Ten návrh mi připadá velmi problematický,“ uvedl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Uvedl, že Schillerová ve Sněmovně velmi suverénně hájila, že dluhopisy se vyšetřovat nemohou. „Ona se s tím velmi ztotožnila, ona je přímý partner pro Finanční úřad. Já si nedovedu představit, že člověk, který to takto odmítal, pak to bude dělat,“ uvedl dále Zaorálek. Podotknul současně, že jde o jeho osobní názor.

Zeman poznamenal, že trvá na dodržování koaliční smlouvy, protože je staromódní člověk a učil se, že se smlouvy mají dodržovat. „Kdyby byla premiérem, kterého chci upozornit, že mi zatím nikoho nenavrhl, takže ponechává toto místo neobsazené ze svého hlediska, kdyby byla premiérem navržena paní Schillerová a kdyby byla kandidátem hnutí ANO, tak bych neměl problémy s akceptací paní Schillerové, protože by to byla kandidátka hnutí ANO,“ řekl Zeman.

Pokud by Sobotka Schillerovou nenavrhl, Zeman by patrně řešil situaci podáním avizovaného podnětu k Ústavnímu soudu. „Protože by došlo k již druhému porušení koaliční smlouvy,“ podotkl.

Za první označil návrh na odvolání Babiše bez souhlasu hnutí ANO. Když by Sobotka návrh ANO na Schillerovou jako ministryni financí neakceptoval, došlo by podle Zemana k dalšímu hrubému porušení koaliční smlouvy. „Myslím si, že v takovém případě by bylo daleko vhodnější koaliční smlouvu prostě vypovědět. Kdybych já byl předsedou hnutí ANO, tak už dávno toto hnutí není ve vládě a začne razantní předvolební kampaň,“ vzkázal prezident Andreji Babišovi.

Zeman také během rozhovoru s novináři poznamenal, že oba podněty k ústavnímu soudu, tedy jeho a Sobotky, který chce podat kompetenční žalobu, mohou být staženy, když bude navržena Schillerová.

Hnutí ANO přišlo v neděli s požadavkem, aby se zasedání předsednictva vlády sešlo dříve než ve čtvrtek, jak navrhl premiér Sobotka. Mluvčí hnutí ANO Lucie Kubovičová požadavek odůvodnila tím, že situace vyžaduje rychlejší jednání.

Sobotka se s Babišem v pátek na jednání mezi čtyřma očima nedohodl na návrhu ANO, aby Babiše ve vedení ministerstva financí vystřídala jeho dosavadní náměstkyně Alena Schillerová a funkce vicepremiéra se ujal ministr životního prostředí a místopředseda ANO Richard Brabec. ČSSD Schillerovou odmítá z obav, že by ovlivňovala činnost Finanční správy. Babiš výhrady v pátek odmítl, jmenováním Schillerové by dle něho Sobotka urychlil konec vládní krize.

Koaliční lidovci ctí, že ANO má právo na svou nominaci. Podle opozičních ODS a TOP 09 by ale jmenování Schillerové neznamenalo žádnou změnu proti současnosti, kdy úřad vede Babiš. Podle šéfa sněmovního klubu ODS Zbyňka Stanjury není Schillerová nezávislá, ale naopak je silně napojena na ANO.

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek