Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vysoké školy budou za měsíc protestovat. Rektoři vyhlásili kvůli chudému rozpočtu týden neklidu

Vysoké školy budou za měsíc protestovat. Rektoři vyhlásili kvůli chudému rozpočtu týden neklidu

Česká konference rektorů není spokojená s návrhem rozpočtu na příští rok. Vyhlásila proto „Týden vzdělanosti“, v rámci kterého budou vysoké školy od 2. října protestovat. Na twitteru to uvedl rektor Masarykovy univerzity v Brně Mikuláš Bek. Rektorům se nelíbí, že ministerstvo financí počítá s navýšením o asi 700 milionů korun proti letošnímu roku, a požadují místo toho růst o 4,5 miliardy korun, které jim dříve slíbila vláda.

Pokud vláda nevyhoví jejich požadavku na navýšení platů jejich pedagogů o 15 procent a jejich rozpočtu o 4,5 miliardy proti letošku, připojili by se zřejmě tímto protestem k případné stávce školských odborů, které kvůli platům v úterý vstoupily do stávkové pohotovosti.

Zástupci vysokých škol poukazují na to, že jejich rozpočet několik let stagnoval, a školy tak údajně ztrácí konkurenceschopnost. Trvají na tom, aby platy jejich učitelů rostly stejně, jako to požadují odbory pro učitele v regionálním školství. Ve výdajích v rozpočtu vysokých škol by to znamenalo nárůst o 2,5 až tři miliardy korun. Navíc požadují další peníze na stipendia doktorandů a na podporu studijních oborů, které jsou hodně žádané.

Kvůli nespokojenosti se stále nenaplněnými sliby vlády o navýšení platů vstoupily v pondělí školské odbory do stávkové pohotovosti, se kterými chtějí akademici své další kroky koordinovat. Odbory trvají na tom, aby vláda rozhodla o navýšení platů učitelů o 15 procent a ostatních pracovníků o deset procent od listopadu, a vadí jim, že se její zástupci zatím na ničem konkrétním nedohodli.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek