Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vysvobozený Jašek už zase míří do Afriky. Na práci misionáře se těší

Vysvobozený Jašek už zase míří do Afriky. Na práci misionáře se těší

Dlouholetý pracovník organizace Hlas mučedníků Petr Jašek, který strávil 14,5 měsíce v súdánských věznicích, předpokládá, že se i po této trpké zkušenosti do Afriky vrátí. Jeho další cesta by mohla vést do Nigérie, kde jsou každý den pronásledováni, mučeni a zabíjeni křesťané. Jašek to řekl ČTK při dnešním setkání se členy církve bratrské v kladenském Domě techniky. Besedu si nenechaly ujít davy lidí, z nichž někteří se nevešli do sálu a poslouchali jeho vyprávění na chodbě.

„Do Afriky určitě jezdit budu, protože ji mám na starosti pro tu naši organizaci. A z toho důvodu to je víceméně otázka času, kdy se tam vrátím. Budu mít teď nějakou dobu na takovou delší dovolenou na rekonvalescenci, ale budu už v kontaktu se svými spolupracovníky a těším se zase na tu práci,“ uvedl Jašek, který se před několika dny vrátil do vlasti v doprovodu ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD).

 

Súdánské úřady Jaška vinily z protistátní činnosti včetně špionáže. Zadržen byl předloni, když byl podle české diplomacie na misionářské výpravě s cílem pomáhat místním křesťanům. Podle české diplomacie bylo odsouzení českého občana neodůvodněné. Soud mu vyměřil dvě desítky let ve vězení, nakonec mu ale údajně udělil milost súdánský prezident a nařídil jeho propuštění. Misionář tomu však příliš nevěří. „Já osobně pochybuji, zda prezident vůbec něco podepisoval,“ uvedl Jašek s poukazem na to, že v Súdánu se vše odehrává pod taktovkou tajné služby.

pronásledovaní křesťané v Nigérii

Podle misionáře je v Africe nyní nejhorší situace na severu Nigérie, kde jsou křesťané každý den pronásledováni, mučeni, zabíjeni a vyháněni ze svých domovů. „Tam určitě bude mířit moje první cesta,“ předpokládá. Na dotaz, zda by se po poslední zkušenosti vrátil i do Súdánu, uvedl, že pokud by to bylo možné a nutné, tak určitě ano. „Ale vzhledem k tomu, že jsem byl ze země vyhoštěn - aspoň tak mi to bylo prezentováno, tak pochybuji, že bych dostal opět vízum,“ podotkl. Za nereálné by to považoval i za současné vlády prezidenta Umara Bašíra.

 

Jašek v súdánských vězeních zažil i bití od spoluvězňů z řad islamistů, z nichž jeden údajně patřil k ochrance Usámy bin Ládina. Celkem prošel pěti súdánskými věznicemi. Ocitl se i na samotce zvané lednička, kde prý na něj dozorci záměrně pouštěli studený vzduch. K nejhorším ale podle něho patřil pobyt s desítkami dalších vězňů v nevelké policejní cele.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek