Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Z Česka šly peníze teroristům z Islámského státu

Z Česka šly peníze teroristům z Islámského státu

Tajné služby v loňském roce získaly poznatky, které se týkaly podezření z financování terorismu. Minimálně v jednom případě byl z Česka odeslán finanční obnos adresovaný takzvanému Islámskému státu. Píše se to ve zprávě o situaci v oblasti vnitřní bezpečnosti a veřejného pořádku v Česku za rok 2016, kterou by příští týden měla projednat vláda. 

Materiál pro vládu si v části o terorismu všímá činnosti Bezpečnostní informační služby (BIS). Mluvčí BIS Ladislav Šticha potvrdil, že agenti zaznamenali minimálně jeden případ odchozí platby z Česka směrem k IS.

„Podrobněji případ komentovat není možné, protože se jedná o velmi citlivé informace, jejichž prozrazení by mohlo ohrozit či zcela zmařit dlouhodobou úspěšnou zpravodajskou práci,“ sdělil Šticha.

Jedná se o první veřejně známý případ, kdy by šly peníze pro teroristy z IS přímo z Česka. „Takzvaný Islámský stát má v poslední době nedostatek financí, protože přišel o určité obchody s ropou, které vykonával, takže bude hledat spojence samozřejmě i v Evropských státech, kde má zdroje nebo příznivce. Tato cesta bude důležitá, aby se vysledovalo, s kým můžou být tito extremističtí bojovníci ve spojení třeba i v České republice,“ uvedl v České televizi bývalý ministr vnitra a předseda zahraničního výboru Senátu František Bublan.

Finance jsou přitom pro teroristy klíčové. „Kdybychom se zaměřili na financování terorismu, tak bychom nyní měli mnohem menší problémy se skupinami jako je Islámský stát, který nepřímo podporuje Saudská arábie, a kdyby nebylo pákistánské podpory talibánu, tak bychom také neměli takové problémy v Afghánistánu jako máme," uvedl pro INFO.CZ bezpečnostní analytik Andor Šándor. Přestože jde o první odhalený případ finančního daru z ČR, obecně IS prý dostává peníze ze zahraničí běžně. „Podle mě se to v zásadě neřeší. Těch zdrojů peněz, které jdou i od států v Perském zálivu, je poměrně hodně," doplňuje Šándor.

 BIS se loni opět zaměřila na problematiku, zda Česko nevyužívali teroristé pro cesty do míst bojů za Islámským státem nebo při návratu zpět do Evropy. V loňském roce podle dokumentu nebyly zaznamenány odchody k IS ze strany cizinců žijících v Česku. Tajná služba neodhalila ani případy, kdy by přes Česko putovali bojovníci IS.

Pokračoval naopak trend, kdy lidé z jiných zemí, kteří nepatřili k IS, cestovali přes Česko do oblastí bojových operací v Sýrii, přičemž využívali hlavně pražské letiště. Za riziko zpráva o bezpečnosti označuje pronikání a šíření radikálních salafistických či wahhábistických učení a vlivů na české území.

Dosud nejvýraznější linkou mezi tuzemskem a Islámským státem je případ Jana Silovského z Plzeňska, kterého loni turecká policie zadržela při cestě do Sýrie. Muž uvedl, že se chtěl k islamistům přidat, aby byl zabit. Pražský vrchní soud ho nedávno potrestal šesti lety vězení.

V lednu prezident Miloš Zeman uvedl v rozhovoru pro Český rozhlas Plus, že v Česku se pohybuje člověk důvodně podezřelý ze spolupráce s islamisty. Ostatní politici hlavu státu tehdy kritizovali, že ohrozila bezpečnost, vyvolává paniku, zemi zdiskreditovala či ohrozila spolupráci českých rozvědek se zahraničními.

720p 480p 360p 240p
Exkluzivně z Palmýry

Islámský stát je teroristická organizace operující především v Sýrii a v Iráku. V obou státech si ale připisuje ztráty a je na ústupu a není schopná ovládat území, které měla kdysi pevně pod kontrolou. Tok peněz ze zahraničních kont je spolu s prostředky získanými z ropy a výkupného hlavním zdrojem příjmů teroristů.

720p 480p 360p 240p
Kam se rozutečou bojovníci Islámského státu?

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek