Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Za Estonci jsme v e-governmentu dva až tři roky pozadu, tvrdí nový guru české digitalizace Dzurilla

Za Estonci jsme v e-governmentu dva až tři roky pozadu, tvrdí nový guru české digitalizace Dzurilla

Daňové přiznání? To si udělám na svém mobilním telefonu za dvě minuty až poletím z Prahy domů, prohlásil na konferenci Digitální Česko bývalý premiér Estonska Taavi Roivas. Češi mohou jen závidět. Zatím. Na to, aby digitalizace plynula tím správným směrem, totiž nově dohlíží vládní zmocněnec pro digitalizaci a IT Vladimír Dzurilla. „Za Estonskem jsme pozadu tak dva, tři roky,” tvrdí.

Estonsko je v digitalizaci a e-governmentu nejen evropská, ale i světová velmoc. Jedna z mála věcí ohledně státní správy, kterou Estonci nemohou udělat online, je uzavřít manželství, tvrdí Roivas. Jak daleko je doba, kdy i v Česku budeme moci volit prostřednictvím počítače, vyplnit daňové přiznání po telefonu za dvě minuty nebo si dohodnout schůzku u lékaře během pracovní cesty na dvě kliknutí?

Podle nového vládního zmocněnce pro digitalizaci Dzurilly relativně blízko. „Myslím, že za Estonci jsme tak dva až tři roky,” říká Dzurilla na konferenci Digitální Česko. Naději dává i Roivas. „Společně se Singapurem nebo Jižní Koreou jste skutečně blízko tomu, aby digitalizace správy propukla naplno."

Jedním z klíčových bodů, který by měl občanům v komunikaci se státní správou pomoci, je takzvaný Portál občana, který bude naostro spuštěn na začátku léta. Půjde o jakýsi „portál portálů", platformu, na kterou by se měly navázat různé další služby státní správy. Češi by tak měly využít jediný přístupový bod k různým aspektům veřejné služby, které by jim zjednodušovaly život. 

„To, že jsme oproti Estonsku pozadu, má v zásadě dva důvody,” vypočítává Dzurilla. „Jednak je to dané historickými smlouvami, které dříve nebyly digitálně přívětivé. Ale to se v poslední době snažíme měnit. A ten druhý důvod je, že tady zatím ještě nebyla vláda, která by si digitalizaci dala do svého programového prohlášení. A to se také změnilo.”

Ohledně konkrétních termínů, kdy je možné reálné usnadnění správní agendy očekávat, je však Dzurilla o něco více skoupější. „Nyní chceme identifikovat jednotlivé služby, které budou do systému zapojeny, budeme je dodávat a navazovat postupně, koordinovaně, aby nám nevznikaly duplicity,” říká.

Přesto však není projekt bez kontroverzí. Jeden z problémů je například to, že k Portálu občana se lidé mají podle plánu mají připojovat pomocí nových občanských průkazů s elektronickým čipem, které se zasunou do speciální čtečky. A to spíše než příslib budoucnosti připomíná ozvěny minulosti, tvrdí kritici. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek