Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Zabraňte vývozu Slovanské epopeje do Číny. Hrozí jí tam zničení,“ vyzývá Moravský Krumlov

„Zabraňte vývozu Slovanské epopeje do Číny. Hrozí jí tam zničení,“ vyzývá Moravský Krumlov

Prostřednictvím otevřeného dopisu zaslanému ministru kultury Danielu Hermanovi (KDU-ČSL) chce Moravský Krumlov, kde bývala Slovanská epopej v minulosti vystavena, zabránit jejímu vývozu do Číny. Moravskokrumlovský starosta Tomáš Třetina (TOP 09) dnes na tiskové konferenci varoval, že tam dílu Alfonse Muchy hrozí kvůli špatným podmínkám zničení. Epopej má z Prahy zamířit na tři měsíce na výstavu do Japonska. Po tokijské vernisáži má být dílo vystaveno v Číně.

 

Proti podmínkám v Japonsku Třetina neprotestuje, ale nelíbí se mu, že musejí plátna cestovat.

„Jsem obecně proti vývozu, ale nemůžu zpochybňovat výstavní prostory v Japonsku, které jsou velmi profesionální. V Číně to ale neplatí. Tam je špatná vlhkost a teplota. Od dob vzniku jsou v plátnech plísně, které nyní spí. Když se změní prostředí, které nebude kvalitní, hrozí, že houby začnou růst a plátna se zničí,“ zdůraznil Třetina.

Podle něj by se měla Slovanská epopej vrátit z Japonska zpátky do České republiky. „Nejvíce poškozená plátna je potřeba zrestaurovat a potom se může rozhodnout, kde budou vystavená,“ dodal Třetina. Apeluje proto na ministra Hermana, aby vystavení v Číně zabránil.

„Zabráníte tím zničení cenného díla, před kterým experti varují. Jsem si jistý, že i Vy chcete pro budoucí generace zachovat tuto kulturní památku. V opačném případě byste neměl být ministrem kultury České republiky,“ píše Třetina Hermanovi a pokračuje: „Stejně jako jste zodpovědný za vydání rozhodnutí k vývozu, jste osobně jako ministr odpovědný za případné škody, které tím vzniknou.“

Třetina uvedl, že se ministr při povolení vycestování obrazů opírá o záznam o prohlídce díla, podle níž lze epopej vyvést. Třetina ale tvrdí, že prohlídka nebyla dostatečná a jiní experti, například Karel Sretti nebo Josef Štulc, jsou názoru, že je přeprava obrazů nevhodná a hrozí nenávratné poškození.

 

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek