Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Začal rozpad SPD? Uvnitř hnutí to vře, naštvaní členové chtějí odvolat vlastního poslance

Začal rozpad SPD? Uvnitř hnutí to vře, naštvaní členové chtějí odvolat vlastního poslance

Uvnitř hnutí SPD to pořádně vře. Kvůli hádkám a neshodám z něho v Moravskoslezském kraji odcházejí naštvaní členové. Za vším má být údajně poslanec Lubomír Volný, kterého teď chtějí kvůli jeho diktátorskému přístupu z SPD odvolat. Petici však musí podepsat přes sedmdesát tisíc lidí...

Tomio Okamura již nějaký čas mluví o odvolávání politiků. Nyní se nejspíš ukáže, jak takové odvolávání v praxi funguje. „Musí to být na základě petice s podpisy deseti procent oprávněných voličů. A k odvolání by bylo třeba více hlasů, než s kolika byl ten daný poslanec zvolen,“ uvedl v rozhovoru pro MF DNES Tomio Okamura a doplnil, že není třeba oznamovat nějaký konkrétní důvod odvolání. „Prostě by stačilo říct, že už toho politika máme dost,“ řekl.

Rebelové v SPD v Moravskoslezském kraji se teď chystají vyzkoušet, jestli svá slova myslí Okamura vážně. Vadí jim předseda a poslanec Lubomír Volný, který se údajně chová jako diktátor a strana tudíž není demokratická. Bývalý oblastní koordinátor pro Ostravu-Jih Petr Sikora o něm prohlásil: „Od začátku se netajil vysokými ambicemi, kvůli tomu se začal obklopovat lidmi, kteří hlasovali tak, jak on chtěl.“

Volný si však s odvoláním hlavu neláme a nezdá se mu reálné. Petici by podle něj muselo podepsat nejméně 76 028 občanů kraje, což je jen o jeden podpis víc, než získalo SPD hlasů. „Potom by se musely konat nové volby, ve kterých bych musel dostat šanci obhájit mandát. Jiný spravedlivý a poctivý systém neexistuje... Nezradím našich 76 027 voličů, kteří svým hlasem potvrdili nominaci naší krajské konference, jen kvůli kampani vedené v Babišových a Bakalových médiích s cílem poškodit naše hnutí,“ řekl Volný.

Jen na konci října odešlo z SPD v Havířově 23 lidí, a to údajně právě kvůli Volnému. „Pan Volný jedná autoritativním způsobem s nadřazeností a manipuluje s názorem ostatních. Jakýkoli náš požadavek na diskusi či zlepšení spolupráce byl z jeho strany považován za útok na vedení kraje. Každý byl umlčován. Jakýkoliv rozpor byl prezentován jako porušení stanov a stával se důvodem k vyloučení z hnutí. Každá osoba s vyšším vzděláním, která by hypoteticky ohrožovala kandidaturu pana Volného, byla v podstatě donucena odejít,“ svěřil se bývalý člen SPD Miroslav Krejčí. S tím však Volný nesouhlasí a tvrdí, že kvůli němu lidé ze strany neodcházejí a jen takto lžou do médií.

Podobnou rétorikou mluví i ostravská advokátka Jana Barvíková, která dříve byla členkou předešlé Okamurovy strany – Úsvitu. Jelikož chtěla být na kandidátce do sněmovních voleb, snažila se pro to udělat maximum. Na okresní schůzi však ani nebyla vpuštěna, údajně z kapacitních důvodů. Kandidátka tak vznikla bez ní. Přesto se ještě přihlásila o čtvrté místo, jenže na konferenci ji ostatní nepodpořili. „Podle mě Volný obvolal všechny členy, aby mě nevolili. Jedna z žen dokonce po tom, kdy hlasovala, se zvedla a zeptala se, o čem se vlastně hlasovalo,“ doplnila Barvíková.