Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Začíná soud s Čechy, které unesli v Libanonu. Požadují 40 milionů za to, že je stát neochránil

Začíná soud s Čechy, které unesli v Libanonu. Požadují 40 milionů za to, že je stát neochránil

Obvodní soud pro Prahu 1 se dnes začne zabývat žalobou čtyř z pěti Čechů, kteří bylo v roce 2015 uneseni v Libanonu. Muži v žalobě na ministerstva financí, vnitra, zahraničí a spravedlnosti požadují odškodné 40 milionů korun. O peníze se chtějí soudit poté, co s žádostí neuspěli u těchto státních institucí neuspěli. Překladatel Adam Homsi, advokát Jan Švarc, novináři Miroslav Dobeš a Pavel Kofroň dlouhodobě říkají, že stát při řešení únosu selhal a mohl mu zabránit.

Muži tvrdí, že kdyby tajné služby lépe spolupracovaly, nemusel se incident stát. Civilní rozvědka podle nich měla informaci, že se plánuje odveta za zatčení libanonského agenta Alího Fajáda, o jehož vydání požádaly Česko Spojené státy. Například vnitro však jejich žádost o odškodné zamítlo s vysvětlením, že stát vynaložil maximální úsilí, aby se mohli vrátit domů. Odpovědnost by podle ministerstva měli převzít organizátoři cesty, a nikoliv stát.

Češi byli v zajetí 199 dní. V den jejich návratu do vlasti byl z české vazby Fajád propuštěn. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) krátce poté médiím potvrdil, že podmínkou propuštění pěti unesených bylo to, aby Česko Fajáda nevydalo do USA. Státy chtěly Fajáda získat kvůli podezření, že spolupracoval s teroristy. Rozhodnutí nevydat Fajáda ostře kritizovalo americké velvyslanectví v Praze. Později se také objevila informace, že Fajáda ve vězení navštívil ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Ve vězení s ním byl i jeho bratr arabista Petr, který výměnu vyjednal.

Únos Čechů prověřovala také tuzemská policie, která případ odložila. Odškodnění po státu z unesených nepožaduje jen vojenský zpravodajec Martin Psík. O roli agenta se spekulovalo v souvislosti s tím, že měl získat informace o jiném Čechovi, jenž byl unesen v Libyi.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek