Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Začínají povánoční výprodeje. Jak skutečně ušetřit a nenaletět obchodníkům?

Začínají povánoční výprodeje. Jak skutečně ušetřit a nenaletět obchodníkům?

Češi slevy milují a povánoční výprodeje, které dnes zahltily většinu tuzemských obchodů, si málokdo nechá ujít. Majitelé obchodů slibují slevy ve výši desítek procent, ne vždy se ale nákup skutečně vyplatí. Na co si dávat při výprodejích pozor?

Po vánočních svátcích se znovu otevírají brány obchodů a startuje každoroční vlna slev. Kvůli nové legislativě, která nařizuje majitelům velkých obchodních center o svátcích zavřít, se letos s výprodeji začíná o den později.

Nejvyšší slevy najdete u sezónního nebo rozbaleného zboží, které pod stromečkem neudělalo obdarovaným radost, a rozhodli se ho proto vrátit.

Majitelé obchodů, kteří potřebují před novou sezónou vyprázdnit sklady, slibují snížení cen ve výši desítek procent. Například obchod s elektronikou Datart nabízí až 70procentní slevy, které potrvají do poloviny ledna.

„Při jejich výpočtu vycházíme ze skutečných cen v předvánočním období. Výprodeje se budou týkat tisíce produktů napříč celým naším sortimentem od mobilních telefonů, příslušenství, malých kuchyňských spotřebičů až po velké spotřebiče a TV,“ uvedla mluvčí řetězce Datart Iva Pavlousková.

Ne všichni obchodníci ale ve skutečnosti vychází z cen stanovených před Vánoci a nákupní horečky často využívají, varuje spotřebitelská organizace dTest.

„Často se objevují falešné slevy, kdy prodejce cenu výrobku vlastně vůbec nesníží a slovo ‚sleva‘ použije jen jako magické zaklínadlo k nalákání nepozorného spotřebitele k nákupu. Některé obchody naopak ceny na čas zvýší, aby je pak mohly snížit na původní hladinu a vydávat tento rozdíl za slevu. Všechny podobné případy naplňují znaky klamavých obchodních praktik a jsou tedy v rozporu se zákonem,“ varuje vedoucí právního oddělení dTestu Lukáš Zelený.

Pokud lidé na podobné praktiky při povánočních nákupech narazí, mohou se obrátit na Českou obchodní inspekci. Kvůli klamání zákazníků jim hrozí vysoké pokuty, takové jednání je poté může přijít draho. 

Společnost dTest také varuje před tvrzeními obchodníků, že na zlevněné zboží neplatí záruka, nebo je omezena. „Nic takového není možné, i na zboží zakoupené ve slevě platí zákonná záruka 24 měsíců,“ připomíná Zelený.

Lidé by se také neměli nechat odradit při pokusu vrátit zboží, které zakoupili v akci 3+1. V takovém případě může obchodník tvrdit, že se na třetí kus záruka nevztahuje.

„Je pravda, že záruka se vztahuje pouze na zboží, za které jste zaplatili, vždy je ovšem nutné určit, který kus je tím ‚darem‘. Není-li možné jednotlivé kusy od sebe odlišit, jedná se jen o množstevní slevu a reklamovat můžete každý kus zboží zvlášť,“ upozorňuje Zelený.

Češi rádi vyrážejí za povánočními slevami také za hranice. Cestovní kanceláře například nabízejí cesty do německých Drážďan, které jsou mezi Čechy velmi oblíbené. Obchodníci ze saského hlavního města si slibují větší nápor českých turistů také díky otevření nového úseku dálnice D8. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek