Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zadržení čínského poradce? Zeman čeká na oficiální potvrzení, pak prý bude jednat

Zadržení čínského poradce? Zeman čeká na oficiální potvrzení, pak prý bude jednat

Prezident Miloš Zeman chce vyčkat na oficiální potvrzení Číny, že předseda představenstva CEFC China Energy Jie Ťien-ming a prezidentův poradce, byl zadržen. Když dostane potvrzení, bude konat, potvrdil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. CEFC ani čínské úřady dosud zatčení vlivného byznysmena nepotvrdily. CEFC si před časem vybrala Českou republiku jako sídlo svých evropských aktivit, v Česku zároveň koupila podíly v několika firmách. Jie Ťien-ming stále zůstává zvláštním poradcem Zemana.

"Jsme svědky různých spekulací, z čínské strany jsme doposud neobdrželi oficiální potvrzení toho, že byl zadržen. Pokud budeme mít v rukou toto oficiální potvrzení, budeme samozřejmě konat," naznačil Ovčáček další postup Zemana.

Jie Ťien-ming, kterého Zeman jmenoval svým ekonomickým poradcem v roce 2015, byl v Číně podle médií zatčen v polovině února. Vyšetřován má být kvůli podezření z ekonomické kriminality.

Skupina CEFC působí především v energetice, financích a průmyslu. Podle vlastních údajů je největší soukromou společností v Šanghaji a sedmou největší privátní firmou v Číně. Na počátku března se objevily spekulace, že vedení a provoz společnosti CEFC China Energy převzala investiční agentura, která spadá pod vládu v Šanghaji. Mluvčí CEFC China Energy však agentuře Reuters řekl, že firmu o převzetí nikdo neinformoval a že ji nadále řídí současný management.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek