Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zaměstnancům Poslanecké sněmovny jde o jejich práva. Vůbec poprvé si založili odbory

Zaměstnancům Poslanecké sněmovny jde o jejich práva. Vůbec poprvé si založili odbory

Zaměstnanci Poslanecké sněmovny si založili odborovou organizaci. Pro INFO.CZ to potvrdil předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Je to vůbec poprvé, co k něčemu takovému v Poslanecké sněmovně došlo.

O kroku zaměstnanců Poslanecké sněmovny původně na Twitteru informovala mluvčí ČMKOS Jana Kašparová. „Velmi dobrá prozíravost,“ komentovala na sociální síti tento krok. Že tomu tak opravdu je, potvrdil i předseda ČMKOS Josef Středula.

„Je to pravda. Jedná se však o zaměstnance, nikoli o poslance. Jde tedy o lidi v klasickém zaměstnaneckém poměru, kteří v Poslanecké sněmovně pracují. Tím mám na mysli třeba asistentky, recepční, zaměstnance sekretariátu, podatelny a tak dále,“ řekl Středula pro INFO.CZ.

Zároveň doplnil, že se tak v Poslanecké sněmovně stalo vůbec poprvé, co odborová organizace vznikla, jinak ale nejde o nic neobvyklého. „Ve státní správně jsou odborové organizace celkem běžné, takže nejde o nic výjimečného. Zaměstnanci na to mají právo,“ doplnil.

Odborová organizace chrání jak kolektivní, tak individuální zájmy zaměstnanců, a to sociální a hospodářské. Založení odborové organizace je možné nejméně třemi zaměstnanci, a to buď registrací u Ministerstva vnitra České republiky, kdy organizace vzniká jako právnická osoba, nebo evidencí již stávající právnické osoby – odborového svazu.

Zaměstnavatel má vůči odborovým organizacím své povinnosti. Jedná se o povinnost získat souhlas odborové organizace (např. ke zrušení pracovního poměru člena odborové organizace), povinnost informovat odborovou organizaci o mzdách a finančních situacích, povinnost projednávat zamýšlené úkony s odborovou organizací a také povinnost umožnit odborové organizaci něco vykonat.