Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zaorálek chce hlavu šéfa finanční správy Janečka. Přisazují si i další strany

Zaorálek chce hlavu šéfa finanční správy Janečka. Přisazují si i další strany

K požadavku volebního lídra ČSSD a ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka na odvolání šéfa finanční správy Martina Janečka, který měl pomocí zajišťovacích příkazů likvidovat firmy nevyhovující holdingu Agrofert, se přidaly nejen opoziční strany, ale i vládní lidovci. 

O nutnosti vyvození personálních důsledků je přesvědčený předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. „Jestli to bude náměstek ministra, ředitel nebo nějaký úředník na finanční zprávě, tak určitě to být musí. Protože tohle už je podle mě za rámcem právního státu a tvrdost přístupu ze zákona musí mít svojí míru,” řekl Bělobrádek pro deník E15.

Podobně na Zaorálkova slova reagoval také šéf TOP 09 Miroslav Kalousek. „Na rozpočtovém výboru jsme něco takového panu ministrovi Pilnému říkali opakovaně. On to opakovaně odmítal. Ministr Zaorálek měl jako člen vlády příležitost to udělat mnohem dřív. Za chování pana Janečka nese spoluodpovědnost jako člen vlády on, protože šéfa finanční správy jmenuje vláda,” řekl Kalousek s tím, že už před půl rokem bylo pozdě.

V podobném smyslu se k záležitosti vyjádřil také předseda poslaneckého klubu opoziční ODS Zbyněk Stanjura. „Byla to vláda, jejíž je Zaorálek členem, která využívání tohoto nástroje výrazně rozšířila,“ uvedl Stanjura pro ČTK. Dodal, že Schillerovou i Janečka, po jejichž odvolání Zaorálek volá, do funkcí jmenoval také současný kabinet.

Odvolat Janečka chtějí i komunisté, kteří podle svého předsedy Vojtěcha Filipa věc navrhovali už začátkem září. „Tehdy byla tisková konference, kde jsme na to upozornili a řekli jsme, že na tom trváme. Ivan Pilný ho ale neodvolal. Já ten postup ministra nechápu,” uvedl šéf KSČM pro E15.

Více si přečtěte na webu E15.cz.