Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zaorálek se navezl do podnikatelů. Kdo vyplácí zaměstnancům nízkou mzdu, je dle něho darebák

Zaorálek se navezl do podnikatelů. Kdo vyplácí zaměstnancům nízkou mzdu, je dle něho darebák

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) bude do pondělí, kdy zasedne kabinet, oslovovat vládní kolegy z KDU-ČSL, aby podpořili její návrh na růst minimální mzdy o 1200 korun na 12 200 korun. Volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek v této souvislosti zkritizoval „neschopnost a darebáctví podnikatelů, kteří platí nízké mzdy“.

Zaorálek při setkání s novináři zdůraznil, že i po zvýšení na 12 200 korun od příštího roku by měli lidé s nejnižší mzdou čistý výdělek 10 640 korun, což je stále pod hranicí příjmové chudoby.

Loni činila tato hranice pro samotného dospělého 10 691 korun. Podle sociálních demokratů je tak navýšení navrhované Marksovou „návrat k důstojným poměrům“, kdy pracující lidé nemusejí být závislí na sociálních dávkách a nespadají pod pojem pracující chudoba.

Do roku 2022, kdy bude končit mandát vlády vzešlé z blížících se říjnových sněmovních voleb, slibuje ČSSD navýšit minimální mzdu na 16 000 korun. Průměrná mzda v zemi by pak podle nich měla dosáhnout 40 000 korun.

Nižší minimální mzdu mají v Evropě už jen v Lotyšsku, Estonsku a Maďarsku, zdůraznila Marksová s tím, že nejde o přežitek z dob komunismu, protože tento nástroj má ve své politice 22 z 28 unijních zemí.

Odboráři nyní požadují zvýšení minimální mzdy o 1500 korun, zaměstnavatelé by přidali zhruba 800 korun. Podle Zaorálka by podnikatelé, kteří nejsou schopni zaměstnancům vyplácet minimální mzdu, měli s podnikáním skončit. Stále jsou mezi nimi podle něj i darebáci, kteří vyplácí část výdělku zaměstnancům načerno.

„Neplatit zaměstnancům slušnou mzdu je darebáctví. Když někdo říká, že jeho byznys by zkrachoval kvůli minimální mzdě, vlastně říká, že není schopen podnikat tak, aby zajistil zaměstnancům normální život, a měl by přestat podnikat. To má pro naši zemi nulový význam,“ citoval Zaorálka server Novinky.cz.

Pro zvýšení mezd hovoří podle lídra sociálních demokratů i rekordně nízká nezaměstnanost v Česku a silný růst ekonomiky.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek