Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zaorálek tlačí na Babiše kvůli sídlišti v Písnici. Sobotka je loutka ČEZu, kontruje šéf ANO

Zaorálek tlačí na Babiše kvůli sídlišti v Písnici. Sobotka je loutka ČEZu, kontruje šéf ANO

Volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek vyčítá ministerstvu financí, že se dosud nepřihlásilo do soudního sporu, který kvůli prodeji bytů v pražské Písnici vyvolali jejich obyvatelé. O situaci jednal s obyvateli i ministrem financí Ivanem Pilným. Zaorálek na tiskové konferenci dnes vyzval Pilného předchůdce a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, ať situaci vyřeší a ministerstvo do sporu vstoupí. Jinak podle něj hrozí to, že katastrální úřad ve čtvrtek převede více než 700 písnických bytů firmě CIB Rent Písnice za 1,3 miliardy korun. "Ať se Zaorálek obrátí na premiéra Bohuslava Sobotku, který je loutkou ČEZu," kontruje šéf hnutí ANO v odpovědi pro INFO.CZ.

CIB skončila v nedávném tendru na prodej bytů druhá. Získala je poté, co vítěz, firma Kennial patřící do skupiny Arca Capital podnikatele Pavola Krúpy, od koupě ustoupila kvůli určovací žalobě nájemníků. Obyvatelům bytů vadí to, že ČEZ nenabídl byty k odprodeji přímo jim. Stát přes ministerstvo financí vlastní v ČEZ asi 70procentní podíl.

Místopředseda ČSSD Zaorálek je přesvědčen o tom, že Babiš má vliv v hnutí ANO a nadále i na ministerstvu. „Tady asi nikdo nepochybuje o tom, že když on bude chtít, tak se o tom bude jednat," řekl. O tématu hovořil už s Babišovým nástupcem v čela ministerstva Pilným, čas svolat například mimořádné jednání vlády podle Zaorálka už není. Nemá ale pochyby, že Babiš má moc Pilnému nařídit, aby jednal.

Andreje Babiše ale Zaorálkova výzva pobouřila. Tvrdí, že pro obyvatelé Písnice udělal dost. "Pan Zaorálek si dělá srandu? Proč se neobrátí na loutku ČEZu pana premiéra?" píše šéf hnutí ANO v odpovědi pro INFO.CZ. "Hned poté, co mě premiér vykopl z vlády, získal management ČEZ absolutní moc a zavázal vládu, že si může dělat úplně, co chce. A vláda ani MF jim nesmí do ničeho mluvit," tvrdí Babiš. ten se podle svých slov setkával s písnickými obyvateli více než dost. "S paní Vlkou jsem se viděl častěji než se svojí ženou. A co udělal premiér a pan Zaorálek pro tyhle lidi? Nic. Dělají tiskovky a vykřikují nesmysly," rozhorlil se bývalý ministr financí s tím, že za "nadvládu ČEZu nese odpovědnost premiér a jeho ministři z ČSSD".

Zaorálek novinářům řekl, že ministerstvo financí odmítlo možnost zapojit se do soudního řízení jako vedlejší účastník. „Podle mého je rozhodující moment, že 14. června stát dal stanovisko, že se do toho nezapojí," uvedl. Hrozí podle něj, že majetek "odpluje do daňových rájů". „To, že se stát postavil laxně k tomu být vedlejší účastník, byl hlavní argument, proč soud neuvalil předběžné opatření," řekl Zaorálek.

Soubor panelových domů se 36 vchody tvoří větší část sídliště, které je nedaleko budoucí stanice metra D Písnice. Panelové domy byly postaveny v letech 1987 až 1990 a jsou po částečné rekonstrukci. Původně zvažovaly možnost získání bytového fondu i hlavní město a Libuš.