Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zbrojní průkazy jdou mezi Čechy po letech na dračku. Je to kvůli teroristům, odhaduje policie

Zbrojní průkazy jdou mezi Čechy po letech na dračku. Je to kvůli teroristům, odhaduje policie

V Česku mělo ke konci loňského roku zbrojní průkaz 300 307 lidí, což bylo o 8 285 obyvatel více než na konci roku 2015. V policejních registrech bylo 801 532 zbraní. Meziročně jejich počet mezi lidmi klesl o 5 363. Právě dnes uplynuly dva roky od tragické střelby v Uherském Brodě, při které zemřelo osm lidí a pachatel k vraždám použil legálně držené zbraně. Tento případ vyvolal v Česku debatu o podmínkách držení pistolí a dalšího arzenálu.

Mezi roky 2011 a 2015 počet majitelů zbrojních průkazů klesl o 19 645. Podle mluvčí policie Ivany Nguyenové však na konci roku 2015 a loni policisté zaznamenali vzrůstající trend. „Domníváme se, že zvýšený zájem o zbrojní průkazy souvisí s celkovou bezpečnostní situací v Evropě, zejména pak s hrozbou teroristických útoků,“ sdělila ČTK Nguyenová.

V Česku se ve větší míře začalo mluvit o zbraních a zbrojních průkazech v souvislosti s útokem střelce v Uherském Brodu 24. února 2015. Změnily se kvůli tomu zákony. Nově třeba například policie může zadržet legálnímu majiteli zbraň přímo v jeho obydlí.

Týkat se to bude například případů, kdy se zdravotní stav jejího legálního majitele změnil natolik, že by mohl ohrožovat svůj život nebo životy jiných lidí. Pokud by ji vlastník na výzvu neodevzdal dobrovolně, policisté by mohli vstoupit do jeho obydlí nebo do nemovitosti, v níž se zbraň nachází.

Policie tuto novou možnost již využila. Shodou okolností to bylo v obci nedaleko Uherského Brodu, kde zadržela dvaaosmdesátiletému muži tři dlouhé střelné zbraně včetně jedné vyměnitelné hlavně. Senior měl podle policistů dlouhodobé spory s rodinnými příslušníky, které již několikrát řešila i policie.

V zákonech zůstala zachována desetiletá platnost zbrojních průkazů, přestože vláda ji navrhovala zkrátit na polovinu. Zákony schválené v loňském roce míří i na lidi, kteří mají různé lékaře kvůli zbrojnímu průkazu a běžnému léčení. Policie v takovém případě bude moci určit, jaký lékař poskytne kvůli průkazu posudek. Poslanci ale lékařům nedali podle doporučení bezpečnostního výboru přímý přístup do centrálního registru zbraní, mají ho prostřednictvím policie.

V poslední době se mluví také o změně ústavního zákona o bezpečnosti, který by podle návrhu 35 poslanců dal majitelům legálně držených zbraní právo zasáhnout k zajištění bezpečnosti Česka.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek